Jak ocenić rezerwę jajnikową, jakość komórek?

Mam 35 lat. Jestem po 2 programach in vitro + 2 criotransfery. Aktualnie moje FSH wynosi 10,5 (przed pierwszym podejściem 7), estradiol w 2-3dc jest bardzo wysoki ok. 92. Stymulacja (długi protokół) trwa 14 dni i używane są duże dawki leków (300-450j / dziennie). Uzyskane zarodki były ładne, podane w 3. dobie, pozostałe zamrożone (później ładnie się rozmroziły, podawane były razem z AH). Po tylu niepowodzeniach zrobiłam AMH, ponieważ spodziewałam się, że w związku z wysokim FSH, słabą reakcją na stymulację moje jajniki już słabiej pracują. Jednak wynik AMH wnosi 2,1 (norma powyżej 1,5), więc chyba nie jest tak źle? Jaka może być zatem przyczyna moich niepowodzeń? (histeroskopia - ok, korzystamy z nasienia dawcy, więc też jest dobre/przebadane). Czy jest szansa w kolejnym podejściu? Czy jest sens wykonania Estrogen Priming Protocol?

Istotną informacją ile rosło pęcherzyków podczas stymulacji, ile pobrano komórek jajowych i ile było zarodków.

Nie każda próba in vitro kończy się sukcesem, nawet ta o największej szansie na ciążę. Najczęstszą przyczyną niepowodzeń w zagnieżdżeniu zarodków jest ich nieprawidłowy rozwój, nawet jeśli morfologicznie dobrze wyglądają, co zdarza się zarówno w warunkach in vitro, jak in vivo (czyli w organizmie kobiety). W chwili obecnej medycyna nie ma wpływu na rozwój zarodków, trzeba cierpliwie próbować dopóki nie trafi się na ten prawidłowy embrion, który będzie zdolny do zapoczątkowania ciąży. Drugą co do częstości przyczyną niepowodzeń jest nieprawidłowa lub niegotowa do implantacji śluzówka macicy – należy starać się dobrze zsynchronizować przygotowanie śluzówki z rozwojem zarodka, choć nie zawsze jest to możliwe podczas stymulowanego cyklu. Najlepszym „testem” jakości komórek jajowych jest uzyskanie z nich (po ich prawidłowym zapłodnieniu zarówno w warunkach naturalnych, jak i poza organizmem kobiety / in vitro) prawidłowo rozwijających się zarodków, pozwalających uzyskać ciążę zwieńczoną narodzinami dziecka. Trudno jest poprawić jakość komórek jajowych, jeśli podejrzewamy, że to ona może być przyczyną niepłodności. W przypadku zapłodnienia pozaustrojowego doniesienia naukowe pokazują, że nie ma różnic w jakości komórek jajowych uzyskanych po stymulacji hormonalnej w protokole krótkim i długim, natomiast istnieje nieznaczna różnica w implantacji na korzyść protokołu długiego. Zastosowanie estradiolu w fazie lutealnej przed właściwą stymulacją ma sens u pacjentek słabo odpowiadających na stymulację i z obniżoną rezerwą jajnikową, może bowiem poprawić zarówno ilość, jak i jakość komórek jajowych (tzw. protokół EPP - Estradiol Priming Protocol).

Szanse na uzyskanie ciąży i narodziny dziecka można wstępnie oszacować korzystając z kalkulatora zamieszczonego na naszej stronie: http://www.novum.com.pl/pl/nowosci/jaka-szansa-na-urodzenie-dziecka-po-ivf-kalkulator-online/ Prosimy także rozważyć czy nie kwalifikuje się Pani do naszego bezpłatnego programu in vitro: http://www.novum.com.pl/pl/nowosci/juz-teraz-szansa-na-bezplatne-in-vitro/

Powrót do forum