Jak polepszyć jakość nasienia? Który protokół stymulacyjny mógłby dać nam lepsze zarodki?

U mojego męża wykryto przeciwciała IgA 52%. Teraz jesteśmy po nieudanym in vitro. Miałam długi protokół, nasze zarodki były słabiutkie, z 12 komórek zapłodniło się 7, 5 przetrwało do 3. doby, 2 zostały transferowane, a pozostałe przestały się rozwijać. Czy możemy w jakiś sposób polepszyć jakość nasienia? Czy Państwa zdaniem zastosowanie krótkiego protokołu mogłoby dać nam lepsze zarodki?

W kwestii możliwości polepszenia jakości nasienia, zachęcamy lektury artykułu opublikowanego na naszej stronie internetowej:

http://www.novum.com.pl/pl/tylko-dla-mezczyzn/dieta-a-jakosc-nasienia-badanie-porownawcze/

Nie podała Pani dokładnych parametrów nasienia małżonka – jeśli odbiegają one od normy, wskazana jest konsultacja andrologiczna i wdrożenie ewentualnej farmakologicznej terapii.

Zgodnie z doniesieniami naukowymi, a także naszym długoletnim doświadczeniem nie ma różnic dotyczących jakości komórek jajowych oraz powstałych zarodków w protokole długim i krótkim. Zauważalne są natomiast nieznaczne różnice na korzyść długiego protokołu, jeżeli chodzi o szansę na ciążę, co jest najprawdopodobniej związane z lepszą synchronizacją przygotowania śluzówki macicy i rozwoju zarodka w momencie implantacji. Wybór protokołu stymulacji jest uzależniony jednak od wielu czynników (wieku, rezerwy jajnikowej, dotychczasowej reakcji na próby stymulacji, zagrożenia zespołem przestymulowania itd.). Lekarz, który zna swoją pacjentkę, jest w stanie najlepiej ocenić, który protokół będzie w danej sytuacji najskuteczniejszy.

Embriolog nOvum

Powrót do forum