Jak procentowo rokuje zarodek podany w 4. dobie od zapłodnienia o morfologii 10C?

Jak procentowo rokuje zarodek podany w 4. dobie od zapłodnienia o morfologii 10C z uwagi na nierówny podział (2d - 5C, 3d-6C) i fragmentację 25%? Byłabym wdzięczna też o uzasadnienie odpowiedzi krótkim tłumaczeniem embriologicznym.

Najlepiej rokują zarodki o odpowiedniej do wieku ilości blastomerów oraz oznaczone w tym systemie oceny zarodka literą B i powyżej (czyli A, A/B, B). W czwartej dobie po zapłodnieniu zarodek po uprzednim podziale na minimum 16 komórek powinien osiągnąć stadium kompaktacji, czyli zlewania się granic blastomerów (komórek powstałych w wyniku kolejnych podziałów zarodka), zatem stadium 10, czyli dziesięcioblastomerowe (zarodek jest podzielny na 10 komórek) świadczy o opóźnionym rozwoju zarodka. Embriony dzielące się wolniej (lub szybciej) niż przewidują to przyjęte kryteria embriologiczne rokują słabiej niż „modelowe”, ale oczywiście nie jest wykluczone by pomyślnie się zagnieździły i dały prawidłowo rozwijającą się ciążę. Fragmentacja powyżej 10%-20% również obniża szansę na pomyślny rozwój zarodka, tym bardziej, im bardziej zarodek jest pofrgamentowany. Fragmentacja oznacza rozpad części komórek zarodka na bardzo drobne fragmenty, Czasem zdarza się, że fragmenty zanikają w toku dalszego rozwoju zarodka. W nOvum uzyskaliśmy kilka ciąż z zarodków rozwijających się z opóźnieniem, także z nieco większą ilością fragmentów,a na świat przyszły zdrowe dzieci. Niemniej jednak szansa na to jest zdecydowanie mniejsza niż po transferze modelowo rozwijających się zarodków.

Embriolog nOvum

Powrót do forum
Używamy ciasteczek

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.