Jak przeciwciała przeciwjajnikowe wpływają na jajniki i wytwarzane komórki jajowe oraz jaka jest szansa uzyskania prawidłowych komórek przy stymulacji?

Mam już jedno dziecko i pragnę drugiego. Ostatnio wykryto u mnie przeciwciała przeciwjajnikowe, AMH 2, FSH 7,99 mIU/ml, LH 4,56 mIU/ml, prolaktyna 15,24, prolaktyna po MCP 282,80. Będę przygotowywana do ICSI. Jakie są rokowania i szansa powodzenia zabiegu? Jak te przeciwciała wpływają na jajniki i wytwarzane komórki jajowe oraz jaka jest szansa uzyskania prawidłowych komórek przy stymulacji?

Przeciwciała przeciwjajnikowe (ang. antioavarian antibodies, AOA) uszkadzają tkanki jajnika, są skierowane przeciw strukturom komórki jajowej, komórkom ziarnistym, otoczce przejrzystej, ciałku żółtemu. Podejrzewa się, że powodują przedwczesne wygasanie czynności jajników na drodze immunologicznej. Jednak wielu badaczy zaznacza, że istotna jest metoda oznaczania przeciwciał i bardzo ważne jest, aby test był nie tylko czuły, ale i specyficzny. Biorąc pod uwagę Pani prawidłowe wyniki hormonalne można się spodziewać, że reakcja na stymulację powinna być prawidłowa. Trudno jednak realnie ocenić szanse powodzenia zabiegu, nie znając wszystkich szczegółów Państwa historii medycznej, przyczyny niepłodności, powodu zbadania przeciwciał jajnikowych (czy cierpi Pani na jeszcze inną chorobę autoimmunologiczną?). Ostateczną ocenę Pani szans powinien przeprowadzić Pani lekarz.

Embriolog nOvum

Powrót do forum