Jak zwiększyć szanse na udaną drugą procedurę?

Jestem w trakcie 1 procedury in vitro, po 4 crio transferze. U mnie 1 jajowód nie czynny, u męża ilość plemników poniżej 3 mln. Zapłodniono 6 komórek metodą ICSI.
Uzyskano 5 blastocyst Jeden zarodek klasy 3AB, podano zaraz i zamrożono 4 klasy 2AB.Nie doszło do implantacji żadnego zarodka. Czy to, że nie doszło w tych pięciu próbach do implantacji, jest skutkiem tak słabej klasy zarodków? Embriolog twierdził, że były silne po rozmrożeniu. Czy zmieniając środki w następnej stymulacji ,jest szansa uzyskania lepszych zarodków czy raczej zająć się przyczynami braku implantacji w 5 dotychczasowych transferach? Mój lekarz twierdzi, że embryo glue osłabia zarodki i jedynie scratching endometrium ma sens. Jak zwiększyć szanse na udaną drugą procedurę?

Odsetek zarodków, które osiągnęły stadium blastocysty jest satysfakcjonujący, jednak przyjmuje się, że najlepiej rokują blastocysty powyżej 3 BB, czyli 3 i więcej. Niekiedy zamiana sposobu stymulacji może dać lepsze efekty, jednak są one zależne także od wielu istotnych czynników, o których Pani nie wspomniała (między innymi Pani wiek, wskaźnik BMI, ewentualne współistnienie chorób ogólnoustrojowych). Jeśli do tej pory nie wykonywano u Pani tego badania, należy rozważyć przeprowadzenie histeroskopii; można oznaczyć Państwa kariotypy. Choć w Cochranowskiej bazie danych istnieje podsumowanie potwierdzające większą szansę na ciążę po tzw.scratchinguendometriumwykonanym w cyklu poprzedzającym transfer zarodków, nasze własne doświadczenia nie do końca potwierdzają ten trend, ale wymaga to dalszych obserwacji.

Embriolog nOvum

Powrót do forum