Jaka może być przyczyna zahamowania rozwoju zarodków i czy zarodek przetransferowany ma szansę na rozwój?

W wyniku punkcji pobrano u mnie 15 komórek z czego zapłodniono 7 nasieniem męża. W trzeciej dobie przetransferowano jeden zarodek 6 blastomerowy klasy A. Tego samego dnia pozostałych 6 zarodków zatrzymało swój rozwój (były 3 i 4 blastomerowe). Jaka może być tego przyczyna oraz czy zarodek przetransferowany ma szansę na rozwój?

Gdy zahamowanie rozwoju zarodków następuje po 3. dobie w dotychczas dobrze rozwijającym się embrionie, wówczas można podejrzewać, że przyczyna tego stanu rzeczy leży po stronie plemnika;po tym czasie włącza się genom zarodka, a więc na jego rozwój ma także wpływ jakość nasienia.Nie jest jednak wykluczone, że wpływ na wolniejszy rozwój zarodka mają także inne czynniki, choć nie zawsze są one łatwe do rozpoznania.

Według wielu doniesień naukowych i naszego doświadczenia najlepiej rokują embriony, które w trzeciej dobie mają 8 blastomerów. Dotyczy to dokładnie 68-ej +/-1 godziny od zapłodnienia. Embriony dzielące się wolniej lub szybciej rokują nieco słabiej, ale oczywiście jest możliwe, aby zagnieździły się i dały zdrową ciążę. Proszę cierpliwie odczekać aż upłynie 12 – 14 dni od transferu i po tym czasie wykonać test ciążowy.

Embriolog nOvum

Powrót do forum