Jakie badania należałoby wykonać?

W 2010 r. byłam w ciąży z mężem (początek znajomości); niestety straciłam ciążę w 4-5 tygodniu. Potem kolejne próby, stwierdzono u nas niepłodność idiopatyczną. 5 prób IUI bez sukcesu, potem 2 kolejne próby ICSI nie dały żadnego zarodka nadającego się do transferu. Moje cykle są prawidłowe, nasienie męża określono również jako prawidłowe (podstawowe badania nasienia). Nie pogodzę się z faktem, że nie będziemy mieć dzieci, szczególnie że kiedyś zaszłam w ciążę. Jakie badania należałoby wykonać przy tego typu niepłodności? W którą stronę szukać?

Oboje Państwo powinni wykonać badanie kariotypów, aby wykluczyć genetyczne podłoże opisywanych problemów. Dodatkowo należy zbadać Pani rezerwę jajnikową –FSH w 2-4dc oraz AMH, a także czynność tarczycy, TSH. Jeśli poronienie było połączone z łyżeczkowaniem jamy macicy, należy rozważyć histeroskopię. Należy jednak pamiętać, że nie każda próbain vitrokończy się sukcesem, nawet ta o największej szansie na ciążę. Zasadniczy wpływ na powodzenie zapłodnienia i rozwój zarodków ma jakość komórek jajowych i plemników, w tym przede wszystkim ich materiał genetyczny (dlatego właśnie należy oznaczyć kariotypy, jeśli nie wykonywano tego badania). W pewnym stopniu szanse na uzyskanie ciąży zwiększają także inne, zewnętrzne czynniki związane ze sposobem stymulacji jajników, z warunkami hodowliin vitro, między innymi stosowane pożywki (media), zachowanie optymalnych warunków hodowli embrionów (jak najbardziej zbliżonych do warunków panujących w macicy) oraz doświadczenie, wiedza i umiejętności embriologa. Dodatkowymi czynnikami, które mogą mieć wpływ na jakość gamet i zarodków i które należy przeanalizować, są ewentualne szkodliwe warunki życia i/ lub pracy, współistnienie niektórych chorób ogólnoustrojowych, stosowanie używek (palenie papierosów przez któregokolwiek z partnerów znacząco zmniejsza szansę na ciążę!) lub stałe stosowanie niektórych leków, wiek.

Po dwóch nieudanych próbach in vitro można skorzystać z bezpłatnych konsultacji u dr. Lewandowskiego: http://www.novum.com.pl/pl/nowosci/dr-piotr-lewandowski-zaprasza-na-bezplatne-konsultacje/

Embriolog nOvum

Powrót do forum