Jakie parametry nasienia pozwalają na dokonanie inseminacji?

Czy mamy szansę zajść w ciążę poprzez inseminację, jeśli mąż ma słabe parametry nasienia? W marcu były robione rozszerzone badania i parametry wynosiły: koncentracja 7,64 mln/ml, 26,74 mln/ejakulat, żywe plemniki 44%; plemniki ruchliwe 42%, morfologia plemników - prawidłowe 1,49%; wynik HOS 46 % (poniżej normy). Po wizycie u androloga mąż wykonał posiew (wynik prawidłowy), USG jąder (wynik prawidłowy). Przez ponad 3 miesiące zażywał suplementy (cynk, selen, magnez, kwas foliowy, Bodymax z żeń-szeniem). W listopadzie wykonał ponowne badanie nasienia i parametry wynosiły: koncentracja 5,04 mln/ml, 10,08 mln/ejakulat, żywe plemniki 47%, ruchliwe 40%, o prawidłowej budowie 0%, wynik HOS 48%. Czy na obniżenie parametrów nasienia mógł mieć wpływ Milurit, który mąż zażywał? Czy z takimi parametrami nasienia mamy szansę zajść w ciążę naturalnie bądź poprzez inseminację? Czy powinniśmy od razu podejść do zapłodnienia in vitro?

W kwestii parametrów nasienia, które może zostać użyte do inseminacji, rekomendacje Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu są następujące: „Zaleca się, aby zakwalifikować parę do inseminacji domacicznej liczba plemników o ruchu prawidłowym (ruch progresywny A+B) powinna być większa od 1 mln po przygotowaniu nasienia. Jeśli liczba plemników o ruchu prawidłowym jest mniejsza niż 1 mln odsetek ciąż wynosi poniżej 1% na cykl. Można również za graniczną wartość kwalifikującą do IUI przyjąć 5 mln/ml wszystkich ruchomych plemników. Zastosowanie samej oceny morfologii nasienia w przypadku kwalifikacji inseminacji domacicznej budzi kontrowersje. Szereg badań wskazuje na fakt, że morfologia nasienia sama w sobie nie koreluje z szansą na ciąże również w przypadku inseminacji. Wartością graniczną jest tu 4% prawidłowych plemników wg kryteriów Krugera.”

(źródło: http://rozrodczosc.pl/ptmr/index.php?page=inseminacja-domaciczna-id)

Jednymi z działań niepożądanych leku „Milurit” są męska niepłodność i zaburzenia erekcji, tak więc zażywanie leku mogło spowodować u Pani małżonka osłabienie parametrów nasienia. Warto odłożyć starania o ciążę (którąkolwiek metodą) do czasu aż upłynął 3 miesiące od chwili zakończenia kuracji lekiem „Milurit”.

Embriolog nOvum

Powrót do forum