Jakie są wskazania do badania kariotypów? Czy w nOvum prowadzone są hodowle zarodków do stadium blastocysty?

Podchodziłam do ICSI u Państwa w klinice, z 8 pobranych komórek zapłodnionych zostało 7. Transfer świeżych zarodków zakończył się poronieniem na wczesnym etapie, przy crio jeden zarodek nie przetrwał rozmrożenia, podano dwa zarodki - brak ciąży. Czy w Novum standardem jest transfer dwudniowych zarodków, czy jest możliwość obserwacji rozwoju zarodków i podanie pięciodniowych? Kiedy jest wskazanie do badania kariotypów? Czy powinna zrobić to badanie przed kolejnym criotransferem?

Oznaczenie kariotypu (badanie cytogenetyczne) jest jednym z ważniejszych badań obowiązkowych dla obojga partnerów, którzy przystępują do zabiegu in vitro z powodu męskiej niepłodności (poniżej 5mln/ml plemników) lub doświadczyli trzech i więcej poronień. Czasem zleca się to badanie, aby wytłumaczyć nieskuteczność zastosowanej procedury zapłodnienia in vitro. Możecie więc Państwo wykonać to badanie, by wykluczyć genetyczne podłoże nieskuteczności IVF przed ewentualnym przystąpieniem do kolejnej stymulacji, ale nie ma jeszcze wskazań, aby wykonać je przed kolejnym kriotransferem.

W przypadku kriotransferu możliwa jest także hodowla zarodków do stadium blastocysty, jednak sensem hodowli jest „wybranie” najlepszych zarodków do transferu z wielu, które są dostępne. Jeśli rozmrożone zostaną tylko dwa zarodki, z embriologicznego punktu widzenia nie ma sensu przedłużać ich hodowli poza organizmem.

Embriolog nOvum

Powrót do forum