Jestem po wielu nieudanych próbach ICSI, czy powinnam rozważyć dawstwo komórki jajowej?

Skończyłam pół roku temu 42 lata. Moje wyniki z 2. dnia ostatniego cyklu: AMH = 0,14, FSH = 9,47, stan ogólny i hormonalny, (tarczyca, E2, LH, etc.) dobry, brak wad anatomicznych macicy. Jestem po siedmiu stymulacjach i dziewięciu transferach, w tym jednym zakończonym ciążą (dziecko miało aberrację chromosomową). Cykle w normie, o długości 25÷26 dni, (długość cyklu niezmienna od początku). Plemniki uzyskane od męża poprzez biopsję (za każdym razem bezproblemowo, mąż ma azoospermię po operacji wodniaków obu jąder). Czy stymulacja i podejście na własnych komórkach jajowych daje jeszcze jakiekolwiek szanse na ciążę? Czy lepiej skupić się na podejściu z komórką dawczyni i np. z nasieniem dawcy?

AMH jest produkowany przez komórki ziarniste, otaczające drobne pęcherzyki, w których zawarte są niedojrzałe komórki jajowe; naukowe doniesienia wskazują, że poziom AMH w organizmie jest ściśle związany z liczbą pierwotnych pęcherzyków jajnikowych, czyli z tzw. rezerwą jajnikową. Niski poziom AMH świadczy o obniżonej rezerwie jajnikowej, ale nie wyklucza występowania owulacji, a co za tym idzie ciąży. Jedynie szansa na nią może być mniejsza. Przy niskim poziomie hormonu AMH (poziom poniżej 1,0 ng/ml zwykle świadczy o znacznie obniżonej rezerwie jajnikowej) komórki jajowe, nawet te dojrzałe, mogą mieć obniżoną zdolność do zapłodnienia i ewentualnego dalszego rozwoju jako zarodki. Dopóki jednak komórki jajowe powstają w jajnikach, dopóty jest szansa na ciążę, choć znacząco mniejsza niż przy prawidłowej rezerwie jajnikowej i zaawansowanym wieku, biorąc oczywiście pod uwagę wiek tzw. reprodukcyjny. Należałoby wykonać badania potwierdzające, że występuje u Pani owulacja (USG monitorujące owulację, poziom progesteronu w drugiej połowie cyklu).

Ważną informacją, której zabrakło w Pani pytaniu jest informacja o przebiegu poprzednich stymulacji i wynikach zapłodnienia – by realnie ocenić szanse na ciążę w Państwa przypadku, należałoby szczegółowiej przeanalizować Państwa sytuację zdrowotną. Decyzja co do skorzystania z komórki dawczyni należy do Państwa, zazwyczaj znacząco zwiększa ona szansę na ciążę w przypadku złej jakości komórek jajowych pacjentki, lecz dodatkową komplikacją może być w przypadku wyboru tego rozwiązania zapłodnienie otrzymanych od dawczyni komórek jajowych plemnikami uzyskanymi drogą biopsji jąder. Czy przyjęcie komórki jajowej od dawczyni to w Państwa przypadku jedyne wyjście, można będzie odpowiedzieć po analizie powyżej opisanych czynników. Proponujemy skorzystać z bezpłatnej konsultacji u dr. Lewandowskiego w nOvum – zaproszenie skierowane jest do pacjentek, które przeszły minimum dwie nieudane procedury zapłodnienia pozaustrojowego zarówno w nOvum, jak i innych ośrodkach. Celem konsultacji będzie analiza ipodsumowanie dotychczasowego sposobu leczenia oraz przedstawienie sugestii co do dalszego postępowania. Pacjentów, którzy nie leczyli się dotychczas wnOvum prosimy o zabranie pełnej dokumentacji medycznej. Liczba konsultacji jest ograniczona, by umówić spotkanie prosimy okontakt z recepcją nOvum.

Embriolog nOvum

Powrót do forum