Leki przed krioET – w jakim celu mam je przyjmować?

Jestem w trakcie przygotowywania do crio transferu. Mój dr zapisał mi leki do stosowania przed transferem. Oprócz Luteiny, Duphastonu, Estrofemu i Encortonu otrzymałam również zastrzyki - Clexane (pytanie brzmi: jakie mają One zadanie - podawane na kilka dni przed transferem i jak długo można je stosować?). Przed samym crio transferem mam również zażyć jednorazowo relanium oraz piroxicam - po jednej tabletce. Nigdy nie brałam tych leków - jakie One mają za zadanie przed transferem? Czy mają wpływ podczas samego transferu i zaraz po nim? Czy jest konieczność brania tych leków?

Luteina i Duphaston to preparaty progesteronu, hormonu wydzielanego naturalnie przez ciałko żółte, warunkującego prawidłową przemianę śluzówki macicy z fazy wzrostowej w wydzielniczą i podtrzymującego wczesną ciążę, Estrofem jest preparatem estrogenu, hormonu warunkującego między innymi wzrost śluzówki macicy, Encorton to lek sterydowy zmniejszający odporność. Istnieją doniesienia, że niestatystycznie zwiększa szansę na implantację, zmniejszając możliwość odrzucenia zarodka. Clexane to lek zmniejszający krzepliwość krwi. W przypadku zapłodnienia metodąin vitropodaje się go w przypadku występowania zespołu antyfospolipdowego (objawiającego się m.in. poronieniami oraz podwyższonym poziomem przeciwciał antyfosfolipidowych, w tym antykardiolipinowych) lub innego rodzaju trombofilii oraz jako profilaktykę zakrzepicy w przypadku zagrożenia zespołem przestymulowania jajników. W innych przypadkach podawanie pochodnych heparyny jest nieuzasadnione i nie ma wpływu na powodzenie transferu. Relanium ma działanie rozkurczające między innymi na mięsień macicy i uspakajające. Piroxicam- to niesterydowy lek przeciwzapalny; istniały doniesienia, które się nie potwierdziły, że podawany przy transferze zwiększa szasnę na ciążę.

Zasadność podawania tych leków zależy także od sposobu przygotowania do kriotransferu, Jeśli jest Pani przygotowywania w tzw. cyklu sztucznym, bezowulacyjnym, w którym przygotowuje się tylko śluzówkę macicy do przyjęcia zarodka, estrogeny i progesteron są niezbędne i warunkują powodzenie transferu. Bierze się je wówczas przez 10 tygodni po transferze, tzn. do czasu przejęcia funkcji hormonalnej przez łożysko, ponieważ nie ma ciałka żółtego. Jeśli przygotowanie następuje w cyklu naturalnym, nie są konieczne, a jedynie wspomagające, niektórzy twierdzą, że nie są niezbędne. W cyklu naturalnym nie ma konieczności ich podawania w ogóle. Pozostałe leki nie mają udowodnionej skuteczności, jeśli nie ma dodatkowych schorzeń uzasadniających ich branie. Nie ma też zaleceń co do długości ich brania. Zwykle odstawia się je po stwierdzeniu ciąży. Heparynę przy zaburzeniach krzepnięcia, zespole antyfosfolipidowym stosuje się przez całą ciążę. Czy i jakie wskazania występują u Pani - proszę zapytać lekarza, który przepisał Pani te leki.

Embriolog nOvum

Powrót do forum