Nawracające poronienia – czy mam jeszcze szansę na donoszenie ciąży?

Mam 32 lata i po 4. latach starań, trzy ciąże zakończone poronieniem w 6 tyg. od zapłodnienia. Wszystkie ciąże z naturalnych cykli, bez stymulacji. W pierwszej zarodek rozwijał się wolno, a pozostałych dwóch do 6 tyg. prawidłowo i widoczna była akcja serca. Przyczyn pierwszego poronienia nie znamy, w drugim była to trisomia 16, a w ostatnim badania nie wykazały abberacji. Wykonaliśmy z mężem szereg badań (m.in. kariotypy, badanie nasienia, przeciwciała antyfosfolipidowe, posiewy) i wszystkie wyniki prawidłowe. Tylko, że mój poziom AMH to 0,8, a cykle mam długie i nieregularne (40-50 dni). Owulacja wypada ok. 28 dc. Do tego niski poziom progesteronu w drugiej fazie. Czy to może być przyczyną poronień, tj. wpływać na jakość komórki jajowej? Jak można ocenić jakość komórek, czy poprzez diagnostykę genetyczną, którą oferujecie? Nie jestem pewna czy w moim przypadku coś wykaże. Czy in vitro albo inna metoda zapłodnienia stosowana w Państwa klinice może zwiększyć nasze szanse na dziecko? Boję się, że czekając na naturalną ciążę (nawet przy stymulacji cyklu) zakończoną porodem, będę tracić kolejne miesiące/ lata, a z tym resztę z już słabej rezerwy jajnikowej. Jeśli in vitro byłoby dla nas wskazaniem, proszę o wskazówki, z kim z Państwa Zespołu Lekarskiego powinniśmy się skontaktować i ewentualnie, jakie dodatkowe badania wcześniej wykonać.

Strata trzech lub więcej następujących po sobie ciąż jest określana mianem poronienia nawracającego (RM, ang.recurrent miscarriage) i dotyczy blisko 1% wszystkich poronień. W 50% nawracających poronień ich przyczyna pozostaje nieustalona. U podłoża pozostałych mogą leżeć defekty genetyczne (nieraz nie do wykrycia w badaniach kariotypów przyszłych rodziców), nieprawidłowości związane z budową macicy lub jej szyjki, infekcje bakteryjne, zaburzenia hormonalne, trombofilia i inne zaburzenia krzepnięcia krwi. Badania, które powinna Pani wykonać, to ocena wnętrza macicy (histeroskopia) wraz z histopatologiczną oceną endometrium (śluzówki macicy), badania w kierunku trombofilii wrodzonej. Dodatkowymi czynnikami, które mogą mieć wpływ na jakość gamet i zarodków i które należy przeanalizować, są ewentualne szkodliwe warunki życia i/ lub pracy, współistnienie niektórych chorób ogólnoustrojowych, stosowanie używek (palenie papierosów przez któregokolwiek z partnerów znacząco zmniejsza szansę na ciążę!) lub stałe stosowanie niektórych leków. Należy koniecznie zbadać tarczycę i wykluczyć cukrzycę. Ponieważ ma Pani nieregularne cykle można podejrzewać że nie każdy Pani cykl jest owulacyjny. Progesteron w bezowulacyjnym cyklu jest obniżony. Należy wykluczyć u Pani zespół policystycznych jajników (PCOS).

Zabieg in vitro może pomóc w wypadku trudności w zachodzeniu w ciążę, a nie tylko w jej donoszeniu. Dopiero po wykonaniu wszystkich badań dodatkowych można rozważać w jaki sposób zwiększyć Pani szansę na donoszenie ciąży.

Embriolog nOvum

Powrót do forum