Obniżona rezerwa jajnikowa a szansa na ciążę

Witam, mam 38 lat,AMH 0,2, FSH 12,6. Przeszłamdwie procedury in vitro ICSI - obie nieudane. Wpierwszej próbie - długi protokół - uzyskano 3 pęcherzyki: 1 komórka dojrzała, 2 niedojrzałe; w drugiej próbie - krótki protokół - również 3 pęcherzyki: 1 komórka dojrzała, 1 niedojrzała, 1 zdegenerowana. W obu próbach nie doszło do zapłodnienia komórki. Parametry nasienia męża słabe: liczba plemników: 12,1 mln, ruchliwość: typ a -2,7%, typ b - 8,7%, typ c - 11%, plemniki o prawidłowej budowie - 8%. Bardzo proszę o odpowiedź czy przyczyną braku zapłodnienia jest słaba jakość komórek jajowych? Czy w następnych próbach sytuacja będzie się powtarzać, czy istnieje szansa na zapłodnienie i na ciążę?

Najprawdopodobniej przyczyną niepowodzenia jest słaba odpowiedź Pani organizmu na stymulację hormonalną, związana z wyczerpywaniem się rezerwy jajnikowej, o czym może świadczyć niski poziom hormonu AMH (poziom poniżej 1,0 ng/ml zwykle świadczy o znacznie obniżonej rezerwie jajnikowej) oraz mała ilość pobranych komórek jajowych w czasie punkcji jajników. W tej sytuacji uzyskane komórki jajowe, nawet te dojrzałe, mogą mieć obniżoną zdolność do zapłodnienia i ewentualnego dalszego rozwoju jako zarodki. Dopóki jednak komórki jajowe powstają w jajnikach, dopóty jest szansa na ciążę, choć znacząco mniejsza niż przy prawidłowej rezerwie jajnikowej.

Należałoby rozważyć z Pani lekarzem prowadzącym modyfikację protokołu stymulacyjnego i zastosować którąś z jego odmian dla tzw. poor responder, czyli „słabych odpowiadaczek”. Jeśli to nie da rezultatu, do rozważenia są opcje minimalnej stymulacji, w której (pod warunkiem istnienia własnych owulacji) można oczekiwaćjednej komórki, tak jak w naturalnych cyklach. Nasze doświadczenie pokazuje, że takie postępowanie może dać oczekiwane rezultaty przy słabej odpowiedzi na stymulację z powodu obniżonej rezerwy jajnikowej. Należy jednak liczyć się ze statystycznie znacznie mniejszą szansą na powodzenie terapii.

Embriolog nOvum

Powrót do forum