Pomoc w interpretacji wyników badań nasienia męża i wskazówki, co robić dalej.

Chciałabym prosić o pomoc w interpretacji wyników badan nasienia męża i o ewentualne wskazówki, co robić dalej. Staramy się półtora roku. Lekarz ginekolog, z którym konsultowaliśmy poniższe wyniki nie daje nam szans na naturalne poczęcie.

Oto wyniki: Liczba: 17 milionów w ml/39.10 milionów w ejakulacie Ruchliwość: 44% w tym: a - 26% b - % c - 18% d - 56% Objętość: 2.30 ml Morfologia: 1% plemników o prawidłowej budowie leukocyty < 1 milion/ml test aglutynacji (MAR) - negatywny Dodam jeszcze ze maź cierpi na Wrzodziejące Zapalenie Jelita Grubego i stale przyjmuje leki: Sulfasalazyne, Merkaptopuryne i Loperamid. Podejrzewamy, ze to może być przyczyna słabej jakości nasienia i zastanawiamy sie, czy jest sens próbować to podreperować jakimś dobrym zestawem witamin, skoro i tak on cały czas przyjmuje leki. Czy warto zrobić dodatkowe badania: posiew, usg jader? Wspomnę również, ze badanie nasienia było robione drugi raz, pierwszy wynik z listopada 2013 był jeszcze gorszy, mąż w międzyczasie łykał najzwyklejszy zestaw witamin przez ok 3 miesiące i liczba, ruchliwość i morfologia uległy poprawie. Ta poprawa była jednak niewielka: ruchliwość przedtem wynosiła 37%, liczba plemników 26mln, a morfologia była 0.04% Ja również byłam badana pod względem hormonów i drożności i wygląda na to, ze u mnie jest wszystko w porządku.

Światowa Organizacja Zdrowia (ang. WHO) znacznie obniżyła ostatnio zakres wartości referencyjnych dla badanych próbek nasienia – normą jest aktualnie 15 milionów plemników w 1 ml nasienia, ogół ruchomych plemników na poziomie minimum 40% oraz minimum 4% plemników o prawidłowej budowie morfologicznej, ten parametr obiega od normy w przypadku nasienia Pani małżonka.Wynik badania należy skonsultować z lekarzem andrologiem, który zdecyduje o konieczności wykonania dodatkowych badań lub wdrożeniu ewentualnej terapii, a także z lekarzem leczącym podstawową chorobę męża, bowiem u mężczyzn przyjmujących sulfasalazynę może wystąpić czasowa bezpłodność. Lek ten, a dokładnie jego cząsteczka zwana sulfapirydyną, powoduje oligospermię (zmniejszenie liczby plemników), zmniejszenie ilości płynu nasiennego, odchylenia od normy w przeżywalności i budowie plemników. Efekt ten jest całkowicie odwracalny po zaprzestaniu przyjmowania suflasalazyny lub zamianie na inny lek z grupy pochodnych kwasu 5-aminosalicylowego. Dlatego mężczyźni planujący ojcostwo powinni co najmniej na trzy miesiące przed planowanym zapłodnieniem zaprzestać przyjmowania sulfasalazyny, a leczenie kontynuować preparatami mesalazyny, które nie wpływają na płodność.

Embriolog nOvum

Powrót do forum