Przygotowania do stymulacji, pytania od pacjentki

Pod koniec października rozpoczynam stymulację u Państwa w klinice. To będzie już moja trzecia pełna próba. Dwie pierwsze próby IMSI nieudane miałam w innej klinice. Od początku źle się stymulowałam [moje AMH 1,0], mąż złe parametry nasienia [ruch, morfologia]. 1 próba - 4 pęcherzyki/3 komórki/dwa zarodki podane w 3 dobie - niepowodzenie./3 zarodek nie dotrwał do mrożenia. 2 próba 9 pęcherzyków/6 komórek z czego 5 zapłodnionych/ 2 zarodki podane w trzeciej dobie - niepowodzenie. Zamrożony został jeden zarodek 4AB - w czerwcu br crio udane niestety zakończone poronieniem w 7 tyg. 3 dniu. Do kolejnego podejścia w Państwa Klinice nastawiam się bardzo pozytywnie. Ale także mam wiele obaw że może się nie udać albo że znowu dojdzie do poronienia.Chciałabym chwycić się wszystkich możliwych sposobów aby zwiększyć swoje szanse na udaną kolejną próbę. Mam w związku z tym klika pytań.Chciałabym skorzystać z możliwości obserwacji zarodków pod embrioskopem, a także z embryo glue.1. Czy mają Państwo jakieś statystyki mówiące o skuteczności tych metod hodowli i podawania zarodków? Będę miała wykonywany scratching endometrium, o którym słyszałam wiele dobrego. 2. Czy jeśli np. nie mam problemów z wielkością endometrium do transferu, to czy mimo wszystko i tak takie zadrapanie śluzówki wpłynie korzystnie na jej regenerację?Przed udanym crio miałam histeroskopię diagnostyczną, wtedy podany był 5 dniowy zarodek 4 AB i udało się, a wcześniej przy podawanych dwóch zarodkach 3 dniowych kończyło się niepowodzeniem.Wiem, że w nOvum podawane są najczęściej albo trzydniowe zarodki, albo 5 dniowe. Powiem szczerze, że bardzo bym chciała, aby podane mi były właśnie 5 dniowe. Ale z drugiej strony bardzo się boję, że żaden zarodek może do tego czasu nie przetrwać. 3. Czy są szanse na to, że ładny zarodek podany w 3 dobie, który nie dotrwałby w laboratorium do 5 doby, w macicy rozwinął by się prawidłowo? U Nas główną przyczyną jest zła morfologia nasienia i ruch. Wiem, że po 3 dobie włącza się genom zarodka i wówczas jakość zarodka zależy także od plemnika. 4. Czy nawet metodą IMSI nie jest się w stanie wyłapać tych najlepszych plemników tak, aby były one jak najlepszej jakości i zwiększały szansę? I jeszcze na zakończenie chciałabym zapytać jak to jest z niską rezerwą a jakością komórek. Mam 32 lata i rezerwę dość niską [1,0]. Moja stymulacja różnymi lekami w dwóch podejściach według lekarza szła dość opornie pomimo dużych dawek leków. Jednak nikt mi nigdy nie powiedział, że np. moje komórki są złej jakości. 5. Czy niska rezerwa idzie w parze ze złą jakością komórek, czy niekoniecznie musi tak być?

W nOvum Embryoglue używamy rutynowo do wszystkich transferów, tak więc nasze aktualne statystki pokazują odsetek ciąż po transferach z użyciem tego medium. nOvum dysponuje embrioskopem od listopada 2011 roku.Pojedyncze zdjęcia monitorujące rozwój zarodków gromadzone są przez urządzenie co kilka minut, co pozwala na uzyskanie szczegółowego zapisu obejmującego cały okres hodowli zarodków, na podstawie którego do transferu wybierane są najlepiej rokujące embriony – prawidłowe morfologicznie i charakteryzujące się właściwym tempem podziałów komórkowych. Jednak zastosowanie embrioskopu ma sens wtedy, gdy podejmujemy decyzję o hodowli zarodków do stadium blastocysty przez 5 dni.

Choć w Cochranowskiej bazie danych istnieje podsumowanie potwierdzające większą szansę na ciążę po tzw.scratchinguendometrium wykonanym w cyklu poprzedzającym transfer zarodków, nasze własne doświadczenia nie do końca potwierdzają ten trend, ale wymaga to dalszych obserwacji.


Najlepsze warunki do rozwoju zarodek ma w macicy, nie w warunkach laboratoryjnych, zatem im wcześniej odbywa się transfer, tym dla niego lepiej. Przedłużanie hodowli ma za zadanie wybranie najlepszych do transferu zarodków z wielu dostępnych. Jeśli nie ma wielu zarodków do wyboru albo wybór nie nastręcza żadnych wątpliwości, przedłużanie hodowli nie ma sensu.


Procedura IMSI może być pomocna w wyborze najlepiej zbudowanego plemnika, jeśli sytuacja braku plemników o prawidłowej budowie w badaniu nasienia jest powtarzalna, choć trudno znaleźć dowody w literaturze medycznej o jej wyższości nad tradycyjnym ICSI, jeśli chodzi o szanse na ciążę i urodzenie zdrowego dziecka.


Pani poziom AMH mieści się w graniach obowiązujących aktualnie norm (1,0 ng/ml - 3,0 ng/ml). W przypadku obniżonej rezerwy jajnikowej (czyli gdy AMH jest niższe niż 1,0 ng/ml) komórki jajowe, nawet te dojrzałe, mogą mieć obniżoną zdolność do zapłodnienia i ewentualnego dalszego rozwoju jako zarodki.

Embriolog nOvum

Powrót do forum