Pytania od pacjentki po ET

Obecnie czekam na wykonanie testu ciążowego z krwi. Przewidziany termin to 1 grudnia. To moja 3 próba w podejściu do in vitro. Za pierwszym razem była ciąża biochemiczna, z zapłodnionych 8 komórek powstały tylko 2 zarodki (podano mi 2 zarodki A8) w 3 dobie, za drugim razem powstał tylko jeden zarodek C5 z zapłodnionych 9 komórek. test negatywny. Moje AMH wynosi 1,4. Mam 36 lat i żadnych innych chorób.Mój mąż tez ma 36 lat i słabe wyniki nasienia - koncentracja w badaniach od 2-3 mln/ml, ale za to są ruchliwe - ruch postępowy 37 % i żywotność 58 %. Leczy się u androloga, przyjmuje undestor oraz clostibegyt. wszystkie wymagane badania genetyczne do in vitro wyszły prawidłowo. W tej próbie powstały 4 zarodki. Ponieważ były obserwowane w inkubatorze z ciągłą kamerą, embriolog zadzwonił już następnego dnia po punkcji z informacją, że doszło do zapłodnienia w 4 z 6 pobranych komórek. Transfer miałam następnego dnia dwóch zarodków dwudniowych. Jeden B4, drugi C5. Dwa pozostałe kategorii C były obserwowane dalej. Dostałam jednak telefon w 5 dobie, że nie rozwinęły się do stadium blastocysty. Zapomniałam się zapytać embriologa, czy: zarodek klasy B dobrze rokuje - i czy w czasie może przestać się z rozwijać, jak te dwa pozostałe? Czy zarodek C5 w drugiej dobie może poprawić swoje parametry i prawidłowo się zagnieździć? Czy w razie niepowodzenia tym razem istnieje jeszcze szansa na sukces (była ciąża biochemiczna, zdarzają się zarodki A)? Czy to prawda, że większe szanse na ciąże są z blastocysty niż z młodego, dwudniowego zarodka?

Najlepiej rokują zarodki z liczbą blastomerów właściwą dla danej doby po zapłodnieniu, pozbawione fragmentacji. Jednak żadnemu, nawet najsłabszemu zarodkowi(dotyczy to zarówno zarodków wczesnych, 2-3-dniowych oraz blastocyst, 5-dniowych) nie należy odbierać szans, o czym wielokrotnie przekonaliśmy się w nOvum, dlatego też stoimy na stanowisku, że konieczne jest stworzenie nawet słabym zarodkom możliwości dalszego rozwoju w najlepszych dla nich warunkach – w macicy.

Przedłużenie hodowli zarodków do stadium blastocysty umożliwia wybór do transferu najlepiej rokującego zarodka z puli dostępnych embrionów; więc w tym kontekście fakt, że zarodkowi udało się osiągnąć stadium blastocysty i wybór najlepiej rozwijającego się do 5. doby zarodka może zwiększyć szansę na ciążę.

Mamy nadzieję że oczekiwanie na wynik testu ciążowego okazało się owocne.

Embriolog nOvum

Powrót do forum
Używamy ciasteczek

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.