Pytania od pacjentki po ET

Obecnie czekam na wykonanie testu ciążowego z krwi. Przewidziany termin to 1 grudnia. To moja 3 próba w podejściu do in vitro. Za pierwszym razem była ciąża biochemiczna, z zapłodnionych 8 komórek powstały tylko 2 zarodki (podano mi 2 zarodki A8) w 3 dobie, za drugim razem powstał tylko jeden zarodek C5 z zapłodnionych 9 komórek. test negatywny. Moje AMH wynosi 1,4. Mam 36 lat i żadnych innych chorób.Mój mąż tez ma 36 lat i słabe wyniki nasienia - koncentracja w badaniach od 2-3 mln/ml, ale za to są ruchliwe - ruch postępowy 37 % i żywotność 58 %. Leczy się u androloga, przyjmuje undestor oraz clostibegyt. wszystkie wymagane badania genetyczne do in vitro wyszły prawidłowo. W tej próbie powstały 4 zarodki. Ponieważ były obserwowane w inkubatorze z ciągłą kamerą, embriolog zadzwonił już następnego dnia po punkcji z informacją, że doszło do zapłodnienia w 4 z 6 pobranych komórek. Transfer miałam następnego dnia dwóch zarodków dwudniowych. Jeden B4, drugi C5. Dwa pozostałe kategorii C były obserwowane dalej. Dostałam jednak telefon w 5 dobie, że nie rozwinęły się do stadium blastocysty. Zapomniałam się zapytać embriologa, czy: zarodek klasy B dobrze rokuje - i czy w czasie może przestać się z rozwijać, jak te dwa pozostałe? Czy zarodek C5 w drugiej dobie może poprawić swoje parametry i prawidłowo się zagnieździć? Czy w razie niepowodzenia tym razem istnieje jeszcze szansa na sukces (była ciąża biochemiczna, zdarzają się zarodki A)? Czy to prawda, że większe szanse na ciąże są z blastocysty niż z młodego, dwudniowego zarodka?

Najlepiej rokują zarodki z liczbą blastomerów właściwą dla danej doby po zapłodnieniu, pozbawione fragmentacji. Jednak żadnemu, nawet najsłabszemu zarodkowi(dotyczy to zarówno zarodków wczesnych, 2-3-dniowych oraz blastocyst, 5-dniowych) nie należy odbierać szans, o czym wielokrotnie przekonaliśmy się w nOvum, dlatego też stoimy na stanowisku, że konieczne jest stworzenie nawet słabym zarodkom możliwości dalszego rozwoju w najlepszych dla nich warunkach – w macicy.

Przedłużenie hodowli zarodków do stadium blastocysty umożliwia wybór do transferu najlepiej rokującego zarodka z puli dostępnych embrionów; więc w tym kontekście fakt, że zarodkowi udało się osiągnąć stadium blastocysty i wybór najlepiej rozwijającego się do 5. doby zarodka może zwiększyć szansę na ciążę.

Mamy nadzieję że oczekiwanie na wynik testu ciążowego okazało się owocne.

Embriolog nOvum

Powrót do forum