Pytania od studentki analityki medycznej

Jestem studentką analityki medycznej i od pewnego czasu jestem bardzo zainteresowana tematem (przepraszam za ogólnikowość) in vitro. Nurtują mnie trzy pytania, mianowicie: dlaczego wysoki progesteron uniemożliwia pacjentkom zajście w ciążę? Skoro to hormon ciążowy, czy nie powinien wręcz ułatwiać zajścia w ciążę? Oczywiście skrajności nigdy nie są dobre, ale dlaczego tak sie dzieje? Jaki jest mechanizm? Moje drugie pytanie: jak sie wycisza pacjentkę i podaje sie analog GnRH agonistę, to dlaczego dochodzi do wyciszenia przysadki? Agonista przecież działa stymulująco (chyba, że działa tu mechanizm wtórnego) I trzecie pytanie: jakie są wartości progowe hormonów (pg, estradiolu, FSH, LH), które po wyciszeniu decydują o tym, że bezpiecznie można zacząć stymulację?

Wysoki poziom progesteronu jest korzystny w fazie lutealnej cyklu miesiączkowego kobiety oraz w ciąży, umożliwiając jej utrzymanie. Podczas stymulacji natomiast, a więc w fazie odpowiadającej fazie folikularnej cyklu miesiączkowego, ma niekorzystny wpływ na zdolność śluzówki do zagnieżdżenia się w niej zarodka, powodując zbyt szybką dojrzałość śluzówki macicy zanim zarodek osiągnie stadium odpowiednie do zagnieżdżenia się w niej. Należy jednak podkreślić, że podwyższony poziom tego hormonu zmniejsza szansę na ciążę przy świeżym transferze (podaniu zarodka), ale jej kompletnie nie wyklucza.

Agonista GnRH początkowo stymuluje hipersekrecję hormonów przysadkowych LH i FSH (efekt flare up, który wykorzystuje się dodatkowo przy stymulacji, np. w tzw. krótkim lub ultrakrótkim protokole stymulacyjnym), a następnie powoduje zahamowanie wydzielania tych gonadotropin przez przysadkę mózgową poprzez zmniejszenie wrażliwości receptorów (ich „wysycenie”). W rezultacie następuje zmniejszenie stężeń hormonów płciowych w surowicy krwi do wartości występujących po okresie wygaśnięcia aktywności jajników. Skuteczne zahamowanie wydzielania gonadotropin przez przysadkę wskutek działania analogów GnRH można potwierdzić: po pierwsze wystąpieniem miesiączki, po drugie badaniem ultrasonograficznym, w którym należy wykluczyć obecność torbieli i większych pęcherzyków jajnikowych w jajnikach, dodatkowo pomocne mogą być badania poziomów LH<3,0mIU/ml i estradiolu<50pg/ml.

Embriolog nOvum

Powrót do forum