Pytania przed przystąpieniem do krioET

Jestem właśnie po nieudanym ET blastocysty w Państwa klinice. Pod koniec grudnia będę chciała podejść do kriotransferu. Mam w z związku z tym kilka pytań. Bardzo proszę mi powiedzieć co mogłoby zwiększyć szanse na powodzenie. Czytałam o biopsji endometrium która ponoć może zwiększyć szanse na powodzenie. Jednak z tego co wiem powinno się ją wykonać w cyklu którym wystąpi owulacja. U mnie raczej w każdym cyklu jej nie ma więc czy miałoby sens robić taką biopsję? Czy najlepiej byłoby wykonać histeroskopię diagnostyczną w cyklu poprzedzającym? Miałam wykonywaną taką histeroskopię przez czerwcowym krio blastocysty 4AB w innej klinice i ciąża była ale niestety zakończyła się poronieniem zatrzymanym w 7 tyg. I chciałam się jeszcze zapytać o moje zamrożone zarodki. W sumie udało się zamrozić 2 blastocysty 1 i 2 w 5 dobie oraz 3 blastocysty 3CC, 4BC, 4CC w bodajże 6 dobie. Proszę mi powiedzieć czy najpierw rozmrażane i podawane są te najładniejsze? Wiem, że 3 są znacznie słabsze choć ciąży nie wykluczają. Czy można w takim razie zdecydować się na zabranie jednej ładniejszej i jednej słabszej blastocysty jeśli były mrożone osobno i w innej dobie? Z tego co wiem to były mrożone po 2, 1, 2.Czy te dwie blastocysty mrożone w piątej dobie oznaczone jako 1,2 i podana mi blastocysta 2 mogły być trochę opóźnione że nie osiągnęły np liczby 4? Czy dlatego że nie miały pełnych 5 dób w momencie ET? Punkcja była o godzinie 12 a transfer po pięciu dniach o godz 9.40. Niestety stres zrobił swoje i przy transferze zapomniałam się o to zapytać Pani embriolog.Zakładając, że moja kolejna miesiączka przyjdzie w terminie 28 dni to być może zdarzy się tak że kriotransferu wypadłby w Sylwestra lub w Nowy Rok. Czy z takim terminem nie byłoby problemu?

Biopsjaendometriumjest zabiegiem polegającym na pobraniu wycinków błony śluzowej kanału szyjki i jamy macicy i ich ocenie histopatologicznej; jest to zabieg który powinien zostać przeprowadzony tylko z powodu określonych wskazań medycznych.

Jeśli histeroskopia była u Pani przeprowadzona, w chwili obecnej nie ma potrzeby jej ponowienia.

W cyklu poprzedzającym transfer można zastosować tzw.scratchingendometrium, czyli delikatne "zadrapanie" śłuzówki, co powoduje jej intensywną regenerację, a przemiany w niej zachodzące po tym zabiegu (m.in. pobudzenie immunologiczne) mają zwięszać szansę na prawidłowe zagnieżdżenie zarodka. Wymienione przez Panią zabiegi (biopsja endometrium i histeroskopia) wykonywane w cyklu poprzedzającym transfer, oprócz swojego podstawowego zastosowania, działają jak scratching.

Najczęściej do kriotransferu w pierwszej kolejności rozmrażane są najładniejsze zarodki. W nOvum biolog rozmrażający zarodki prowadzi ich mikroskopową obserwację; jeśli uzna, że zarodek nie przeżył procedury rozmrażania lub gdy źle on rokuje, decyduje o rozmrożeniu kolejnej porcji zarodków. Na wyraźne życzenie pacjentów decyzje co do dalszego rozmrażania kolejnych porcji zarodków mogą być na bieżąco z nimi konsultowane.

Nie wszystkie zarodki cechują się takim samym tempem podziałów. W piątej dobie po zapłodnieniu komórek jajowych, uzyskane zarodki powinny osiągnąć stadium blastocysty i chociaż przyjmuje się, że najlepiej rokują blastocysty powyżej 3 AA–BB, to stadium wczesnej blastocysty również jest właściwe dla piątej doby poIVF/ICSI.

Novum jest nieczynne w dni ustawowo wolne od pracy, 31 grudnia przychodnia będzie czynna. Można również przygotować się do rozmrożenia w cyklu bezowulacyjnym. W tym wypadku można w pełni zaplanować i rozmrożenie, i transfer nie zmniejszając szansy na ciążę, a w przypadku występowania cykli bezowulacyjnych, nieudanych kriotransferów w cyklach owulacyjnych, jest to przygotowanie z wyboru. Najlepiej jest kwestie rozmrożenia omawiać z lekarzem prowadzącym, który po konsultacji z embriologiem wybierze optymalny sposób przygotowania.

Embriolog nOvum

Powrót do forum