Uszkodzenia chromatyny plemnikowej

Badaliśmy nasienie mojego męża, seminogram wyszedł w miarę dobrze, wszystko powyżej norm, ruchliwość itp , jedynie co mnie zaniepokoiło to morfologia, bo tylko 4% o prawidłowej budowie, ale norma jest od równa lub wyższa niż 4% , prawdziwy horror dla mnie zaczął się, gdy odebraliśmy wyniki chromatyny:

% plemników z uszkodzoną strukturą DNA: 49,25
w tym:
% plemników z uszkodzeniami umiarkowanymi: 31,02
% plemników z uszkodzeniami zaawansowanymi: 18,23

Normy uszkodzeń DNA plemników:
nasienie prawidłowe: < 15%
obniżona płodność nasienia: 15% - 30 %
wysokie ryzyko niepłodności: > 30%

oraz
% plemników z niepełną kondensacją chromatyny: 1,83
Normy kondensacji chromatyny:
Nasienie prawidłowe: < 15%

Proszę o pomoc - jestem zrozpaczona, wizytę u lekarza mam za kilka dni, ale ja już zalewam się łzami ponieważ zdaję sobie sprawę , że nigdy nie urodzę dziecka mojemu mężowi.

Chromatyna plemnikowa to substancja znajdująca się w jądrze komórkowym plemnika, w której skład wchodzi przede wszystkim DNA, czyli materiał genetyczny plemnika w połączeniu z protaminą, zasadowym białkiem, dzięki któremu jądro plemnika zawierające materiał genetyczny może być bardziej skondensowane i mniej narażone na uszkodzenia podczas wędrówki plemnika w drodze do komórki jajowej. Nieprawidłową fragmentację DNA spotyka się u mężczyzn w starszym wieku, przy przegrzewaniu jąder, ekspozycji na czynniki toksyczne, np. palenie papierosów, obecności wolnych rodników w nasieniu itd. Na rynku istnieje wiele testów oceniających stopień uszkodzenia chromatyny plemnikowej i według wielu badaczy bardziej lub mniej dokładnie przewidujących szansę na ciążę naturalną lub po technikach wspomaganego rozrodu. Jednak w ostatniej obowiązującej obecnie Instrukcji Badania Nasienia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO manual 2010) badania fragmentacji DNA zostały opisane jako procedury w trakcie badań, a więc nieobowiązujące i trudne do interpretacji.W jednym z numerów amerykańskiego pismaFertility and Sterility(Samantha Pfeifer, M.Det al,The clinical utility of sperm DNA integrity testing: a guideline,FertilSteril.2013;99:673–677) zostały przeanalizowane wszystkie prace badawcze, które ukazały się dotychczas na temat badania struktury chromatyny plemnikowej i jej wartości w prognozowaniu męskiej płodności. Autorzy próbowali odpowiedzieć na następujące pytania: Czy badając integrację DNA plemników, można przewidzieć szansę na naturalne zapłodnienie? Czy można przewidzieć szansę na ciążę po inseminacji? Czy można przewidzieć szansę na ciążę poIVFlubICSI? Na wszystkie trzy pytania autorzy odpowiedzieli tak samo: w świetle dotychczasowych prac nie ma wystarczająco ewidentnych danych, aby rutynowo stosować te testy do przewidywania płodności u mężczyzn. Dalsze badania są potrzebne, aby opracować dokładniejszy test, który będzie dawał jednoznaczną odpowiedź na którekolwiek z zadanych pytań oraz ustalić jasne obowiązujące wszystkich normy. Coraz więcej też słychać głosów naukowców zajmujących się męską niepłodnością, którzy zgodnie twierdzą, że parametrami, na których należy się opierać przewidując ewentualną szansę na ciążę, jest ilość, a przede wszystkim ruchliwość plemników.

Embriolog nOvum

Powrót do forum