Wielkość komórek jajowych i zarodków

Witam serdecznie!

Czy to prawda, że komórki jajowe widać gołym okiem? Jeśli tak, to czy widać również zarodki? Na logikę, zarodek jest większy od komórki...

Pozdrawiam, Renia

Pobrane w czasie punkcji jajników komórki otoczone warstwą komórek wzgórka jajonośnego (cumulusami) zawieszone w płynie pęcherzykowym wyglądają jak biaława, opalizująco na zielono galaretka, co jest już bardzo dobrze widoczne gołym okiem. Natomiast obecność komórki jajowej w cumulusie musi zostać potwierdzona pod mikroskopem. Komórka jajowa po wypłukaniu z komórek wzgórka jajonośnego ma około 0,15 mm średnicy, z dużym trudem, po bardzo dobrym oświetleniu jej, można ją zobaczyć gołym okiem jako malutką, białawą kropeczkę.

Wielkość zarodków do 4. dnia rozwoju nie różni się zbytnio od wielkości komórki jajowej. W początkowym okresie rozwoju zarodka (etap bruzdkowania) nie zmienia się masa, objętość ani jego zasadniczy kształt, przybywa jedynie wraz z kolejnymi podziałami coraz mniejszych blastomerów (komórek budujących embrion). Dopiero w 5 – 6 dobie zarodki osiągają stadium blastocysty, która, zależnie od stopnia rozprężenia, może być 2 – 3 krotnie większa. W około 6. tygodniu ciąży, już w macicy, zarodek osiąga przybliżoną wielkość 5 mm.

Embriolog nOvum

Powrót do forum