Związek celiakii z niepłodnością

Jestem po trzech poronieniach. Obecnie zrobiliśmy cala diagnostykę i wyszło iz brak jest przeciwciał blokujących, a także jestem heterozygota w genie V Leiden. Zdecydowaliśmy sie z mężem na szczepienia limfocytami. Jednak jeszcze jedna kwestia nie daje mi spokoju, mianowicie przeczytałam gdzieś, ze przyczyną poronień może być celiakia. Ja nie odczuwam żadnych objawów związanych z ta choroba, przynajmniej tak mi sie wydaje. Natomiast zainteresowało mnie to, gdyż cztery lata temu miałam problemy z brzuchem i lekarz zlecił mi następujące badania:


P/c.pendomysium (EmA) IgA - ujemny
P/c.pendomysium (EmA) IgG - ujemny
P/c.p gliadynie (AGA) IgA - ujemny
P/c.p gliadynie (AGA) IgG – dodatni


Wówczas lekarz przepisał mi jakieś lekarstwa i po pewnym czasie dolegliwości ustały. Czy powinnam wrócić do tego tematu? Czy jest jakąś podstawa do tego, aby podejmować sie diagnostyki w kierunku celiakli? Jeśli tak, to jakie badania powinnam jeszcze wykonać? Jestem po szczepionkach i w grudniu mamy zrobić badania czy przyniosły rezultaty, jeśli tak, to od stycznia planowaliśmy zacząć starania o dziecko, jednak cały czas nie daje mi spokoju ten temat z celiakia, czy jest to szukanie na siłę?

U pacjentek ze zdiagnozowaną celiakią mogą występować zaburzenia płodności. U tych kobiet może skróceniu ulec okres płodności (późniejsza pierwsza miesiączka, wcześniejsza menopauza). Dodatkowo w niektórych badaniach opisywano większą częstotliwość występowania w tej grupie niepłodności oraz nawykowych poronień. Nie jest jasny mechanizm prowadzący do niepłodności i poronień u pacjentek ze zdiagnozowaną celiakią; być może są za nie odpowiedzialne niedobory mikroelementów/witamin towarzyszące chorobie, mogą do nich także prowadzić mechanizmy autoimmunologiczne lub współistniejące z chorobą podstawową zaburzenia hormonalne (zmniejszenie stężenia gonadotropin i estrogenów oraz hiperprolaktynemia). Jednak w pierwszej kolejności w przypadku poronień nawracających konieczne jest wdrożenie pełnej diagnostyki - pacjentkom, które doświadczyły poronień nawracających zaleca się więc wykonanie badania cytogenetycznego, poddanie się anatomicznej ocenie macicy (histerosalpingografii i histereoskopii),wykonanie badania w kierunku obecności przeciwciał antyfosfolipidowych, ibadania w kierunku trombofilii wrodzonej.

Embriolog nOvum

Powrót do forum