Żegnamy Profesora Roberta Edwardsa twórcę metody in vitro

Udostępnij:

W imieniu naszych pacjentów, ich szczęśliwie narodzonych dzieci i całego zespołu nOvum: DZIĘKUJEMY…

Dziękujemy za Pana trud, pracę naukową i wprowadzenie do medycyny najskuteczniejszej metody leczenia niepłodności: in vitro.

Szanowny Panie Profesorze Edwards!
W imieniu naszych Pacjentów, ich szczęśliwie narodzonych dzieci i całego zespołu nOvum:
DZIĘKUJEMY…
Dziękujemy za Pana trud, pracę naukową i wprowadzenie do medycyny najskuteczniejszej metody leczenia niepłodności: in vitro.
Dzięki Panu na świecie urodziło się już ponad 5 000 000 ludzi, a ponad 10 000 000 ludzi usłyszało słowa: mamo i tato. Bez względu na to, jakie prezentujemy poglądy, jaką wiarę wyznajemy, pewna prawda jest uniwersalna i oczywista dla nas wszystkich: życie jest najwyższym cudem!
Żegnamy Pana z wyrazami najwyższego szacunku, uznania i wdzięczności.
Zespół nOvum


Profesor Robert Geoffrey Edwards (27 września 1925 – 10 kwietnia 2013) był  fizjologiem i pionierem  medycyny rozrodu. Laboratoryjne prace nad zapłodnieniem pozaustrojowym rozpoczął w 1968 r. jednak dopiero 25 lipca 1978 r starania zakończyły się sukcesem i urodziło się pierwsze na świecie dziecko poczęte in vitro: Louise Brown
Lesley Brown (matka Louise) leczyła się z powodu niepłodności przez 9 lat (niedrożne jajowody). Walcząc o macierzyństwo poddała się eksperymentalnej naówczas metodzie zapłodnienia pozaustrojowego. 10 listopada 1977 roku w klinice w Oldham w Wielkiej Brytanii, dr Edwards wraz z zespołem zapłodnił pozaustrojowo komórkę jajową, a powstały zarodek umieścił w macicy przyszłej matki. Dziewięć miesięcy później przyszła na świat Luisa Brown.
W 1980 r., w Wielkiej Brytanii,  Profesor Edwards wraz z dr. Patrickiem Steptoe założyli pierwszą na świecie klinikę specjalizującą się w zabiegach in vitro. Obecnie zapłodnienie pozaustrojowe jest stosowaną na całym świecie i jedną z najskuteczniejszych metod leczenia niepłodności.
W 2010 r. Profesor Edwards, otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii, za opracowanie metody in vitro dzięki której miliony ludzi na całym świecie mogą realizować swoje marzenia o rodzicielstwie.
<img src=”http://v5.novum.com.pl/file:710″ width=”580″ height=”384″ txdam=”2041″ alt=”” />
Profesor Robert Edwards, dr Katarzyna Kozioł, dr Piotr Lewandowski