Prolaktyna – PRL

Prolaktyna jest hormonem peptydowym, wytwarzanym głównie przez przysadkę mózgową. Jej główną rolą jest stymulacja wzrostu gruczołów sutkowych w ciąży oraz stymulacja produkcji mleka – laktacji.

Pierwsza wizyta
Prolaktyna – PRL

W jakim celu wykonuje się badanie prolaktyny (PRL)?

Zbyt wysoki poziom tego hormonu może upośledzać syntezę i wydzielanie takich hormonów jak GnRH, FSH, estrogeny oraz testosteron, prowadząc do wielu nieprawidłowości – od zaburzeń libido i erekcji po hipogonadyzm.  Badanie poziomu tego hormonu ma więc istotne znaczenie dla diagnostyki i leczenia niepłodności.

Jak wygląda badanie badanie prolaktyny (PRL)?

Badanie wykonywane jest z krwi żylnej. Badania nie trzeba wykonywać na czczo, ale należy wykonać je w godzinach porannych. Należy pamiętać, że przyjmowane leki mogą mieć wpływ na wynik badania, dlatego należy poinformować lekarza zlecającego o wszystkich przyjmowanych lekach – konieczne może okazać się odstawienie niektórych leków na jakiś czas przed badaniem. Na wydzielanie prolaktyny wpływa bardzo wiele czynników, w tym stres. W związku z tym, badanie nie powinno być wykonywane w sytuacjach stresujących, czy po nieprzespanej nocy. Nie zaleca się współżycia oraz spożywania alkoholu na dzień przed planowanym badaniem. Zaleca się kilkudzisięciominutowy odpoczynek przed pobraniem krwi. Wynik badania powinien być konsultowany z lekarzem prowadzącym.