Testosteron całkowity

Testosteron to męski, steroidowy hormon płciowy, wytwarzany głównie przez komórki śródmiąższowe Leydig’a w jądrach (patrz: testosteron całkowity). Znacząca większość tego hormonu związana jest z albuminami, które pełnią dla niego rolę transportową.

Pierwsza wizyta
Testosteron całkowity

W jakim celu wykonuje się badanie testosteronu wolnego?

Pozostały, niewielki procent testosteronu niezwiązanego, nazywamy testosteronem wolnym. Ta właśnie część jest aktywna biologicznie i dostępna dla receptorów androgenowych. Oznaczenie poziomu wolnego testosteronu może być zlecone w przypadku nieprawidłowego bądź niemiarodajnego wyniku badania poziomu testosteronu całkowitego, jako poszerzenie diagnostyki niepłodności, zaburzeń dojrzewania płciowego oraz u kobiet w przypadku pojawiania się męskich cech płciowych, takich jak: nadmierne owłosienie, łysienie androgenne (typu męskiego), trądzik itp.

Jak wygląda badanie badanie testosteronu wolnego?

Badanie wykonywane jest z krwi żylnej. Badania nie trzeba wykonywać na czczo, ale należy wykonać je w godzinach porannych, ze względu na wpływ rytmu dobowego na wydzielanie testosteronu. Należy pamiętać, że przyjmowane leki mogą mieć wpływ na wynik badania, dlatego należy poinformować lekarza zlecającego o wszystkich przyjmowanych lekach – konieczne może okazać się odstawienie niektórych leków na jakiś czas przed badaniem. Wynik badania powinien być konsultowany z lekarzem prowadzącym.