Testosteron wolny
Testosteron to męski, steroidowy hormon płciowy, wytwarzany głównie przez komórki śródmiąższowe Leydig’a w jądrach. Jego wytwarzanie stymulowane jest przez LH. Hormon ten ma istotne znaczenie już w życiu płodowym, kiedy to bierze udział w wykształceniu się płci.
W jakim celu wykonuje się badanie testosteronu całkowitego?
W późniejszym życiu jest jednym z hormonów odpowiadających za dojrzewanie płciowe (zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet). Poza tym wpływa m. in. na masę kostną i mięśniową, oraz owłosienie, a także na samopoczucie i zachowanie. W dorosłym życiu, u mężczyzn, jest niezbędny w procesie spermatogenezy (powstawania i dojrzewania męskich komórek płciowych – plemników – w jądrach). Ma również wpływ na popęd płciowy. Badanie poziomu tego hormonu jest więc bardzo pomocne w diagnostyce niepłodności u obu płci, ale również w diagnostyce zaburzeń dojrzewania płciowego oraz zaburzeń libido oraz onkologicznej. U kobiet badanie to jest szczególnie pomocne w diagnostyce takich zaburzeń jak: zespół policystycznych jajników (PCOS), nadmierne owłosienie, bądź łysienie androgenowe (typu męskiego) czy zaburzenia miesiączkowania.
Jak wygląda badanie badanie testosteronu całkowitego?
Badanie wykonywane jest z krwi żylnej. Badania nie trzeba wykonywać na czczo, ale należy wykonać je w godzinach porannych, ze względu na wpływ rytmu dobowego na wydzielanie testosteronu. Należy pamiętać, że przyjmowane leki mogą mieć wpływ na wynik badania, dlatego należy poinformować lekarza zlecającego o wszystkich przyjmowanych lekach – konieczne może okazać się odstawienie niektórych leków na jakiś czas przed badaniem. Wynik badania powinien być konsultowany z lekarzem prowadzącym.