TSH – badanie stężenia hormonu tyreotropowego

TSH jest hormonem wytwarzanym przez przysadkę mózgową. Bezpośrednio wpływa na tarczycę, stymulując produkcję T3 (trijodotyroniny) i T4 (tyroksyny). TSH to podstawowy hormon, którego oznaczenie pozwala wstępnie ocenić stan tarczycy oraz monitorować leczenie jej chorób.

Pierwsza wizyta
TSH – badanie stężenia hormonu tyreotropowego

W jakim celu wykonuje się badanie TSH?

Wynik interpretujemy zgodnie z normami umieszczonymi na dokumencie. Nieprawidłowy wynik najczęściej wymaga poszerzenia diagnostyki. Obniżony poziom tego hormonu sugeruje potencjalnie wysoki poziom hormonów tarczycy, a więc jej nadczynność. Wynik powyżej normy sugeruje potencjalnie niski poziom hormonów tarczycy, a więc jej niedoczynność. W korelacji z badaniem T3 oraz T4 pomaga w diagnostyce różnicowej zaburzeń funkcji tarczycy, względnie przysadki mózgowej.

Należy pamiętać, że prawidłowy wynik poziomu TSH nie zawsze wyklucza choroby tarczycy. Badanie jest istotne w diagnostyce niepłodności, szczególnie u kobiet. Nieustabilizowana niedoczynność tarczycy może powodować hiperprolaktynemię (podwyższony poziom prolaktyny), a co za tym idzie zaburzenia miesiączkowania. Kontrola stężenia tego hormonu jest również bardzo istotna w ciąży – nieleczona niedoczynność tarczycy może zwiększać ryzyko poronienia, powodować zaburzenia w przebiegu ciąży, jak również rozwoju dziecka.

 

Jak wygląda badanie badanie TSH?

Badanie wykonywane jest z krwi żylnej. Badania nie trzeba wykonywać na czczo, ale warto wykonać je w godzinach porannych. Badania nie należy wykonywać w sytuacjach stresowych. Należy pamiętać, że przyjmowane leki mogą mieć wpływ na wynik badania, dlatego należy poinformować lekarza zlecającego o wszystkich przyjmowanych lekach – konieczne może okazać się odstawienie niektórych leków na jakiś czas przed badaniem. Wynik badania powinien być konsultowany z lekarzem prowadzącym.