Badanie poziomu aktywności aminotransferaz (AST (AspAT), ALT (AIAT), tzw. próby wątrobowe

Aminotransferazy są enzymami obecnymi głównie w komórkach wątroby i mięśni. Oznaczenie AlAT i AspAT we krwi pozwala sprawdzić, czy owe komórki nie ulegają uszkodzeniu.

Pierwsza wizyta
Badanie poziomu aktywności aminotransferaz (AST (AspAT), ALT (AIAT), tzw. próby wątrobowe

W jakim celu wykonuje się badanie poziomu aktywności aminotransferaz (AST (AspAT), ALT (AIAT), tzw. próby wątrobowe?

Aminotransferazy są enzymami obecnymi głównie w komórkach wątroby i mięśni. Oznaczenie AlAT i AspAT we krwi pozwala sprawdzić, czy owe komórki nie ulegają uszkodzeniu. Może się tak zdarzyć przede wszystkim w przebiegu chorób wątroby i dróg żółciowych o etiologii zapalnej, jak i uszkodzeniu wątroby substancjami dla niej toksycznymi (w tym lekami), ale również w przebiegu rozległego uszkodzenia mięśni.

Badanie może być również zlecone kontrolnie podczas przewlekłego stosowania leków potencjalnie uszkadzających wątrobę, celem oceny jej stanu.

 

Jak wygląda badanie badanie poziomu aktywności aminotransferaz (AST (AspAT), ALT (AIAT), tzw. próby wątrobowe?

Badanie wykonywane jest z krwi żylnej. Badanie należy wykonać na czczo, najlepiej w godzinach porannych. Wynik interpretujemy adekwatnie do norm umieszczonych na dokumencie. Należy pamiętać, że przyjmowane leki mogą mieć wpływ na wynik badania, dlatego należy poinformować lekarza zlecającego o wszystkich przyjmowanych lekach – konieczne może okazać się odstawienie niektórych leków na jakiś czas przed badaniem, lub wykonanie badania przed ich porannym przyjęciem.

Wynik badania powinien być konsultowany z lekarzem prowadzącym.