Badanie w kierunku cytomegalii CMV (przeciwciała IgG i IgM)

Badanie krwi mające na celu stwierdzenie odporności (klasa IgG) bądź relatywnie świeżego zakażenia (klasa IgM) wirusem cytomegalii. Osoby, które przeszły tę chorobę w przeszłości powinny mieć dodatnie przeciwciała w klasie IgG (należy pamiętać, że choroba może przebiegać bezobjawowo!). Dodatnie przeciwciała w klasie IgM wymagają konsultacji z lekarzem.

Pierwsza wizyta
Badanie w kierunku cytomegalii CMV (przeciwciała IgG i IgM)

W jakim celu wykonuje się badanie w kierunku cytomegalii CMV (przeciwciała IgG i IgM)?

Cytomegalowirusy powodują takie choroby jak m. in. mononukleoza zakaźna i zapalenie płuc. Szczególnie niebezpieczne jest świeże zakażenie w okresie ciąży. Zaniedbane stwarza ryzyko zgonu wewnątrzmacicznego płodu, jak również wad wrodzonych i rozwojowych u dziecka.

 

 

 

Jak wygląda badanie badanie w kierunku cytomegalii CMV (przeciwciała IgG i IgM)?

Badanie wykonywane jest z krwi żylnej. Badania nie trzeba wykonywać na czczo. Badanie warto wykonać u kobiet jeszcze przed ciążą, w okresie starań o dziecko. W związku ze sposobem transmisji cytomegalowirusów, warto zadbać również o zbadanie Partnera. Wynik badania interpretujemy zgodnie z wartościami referencyjnymi zamieszczonymi na dokumencie, a odchylenia od normy powinny być konsultowane z lekarzem prowadzącym. W przypadku dodatnich przeciwciał w klasie IgM, a ujemnych w klasie IgG, należy wykonać badanie PCR w kierunku cytomegalii. W przypadku dodatnich przeciwciał w obu klasach, należy wykonać badanie awidności przeciwciał w klasie IgG i/lub badanie PCR w kierunku cytomegalii.