Jonogram (NA+, K, CL)

Badanie pozwalające zobrazować poziom elektrolitów: sodu, potasu, wapnia, magnezu, jonów chlorkowych i fosforanowych i tym samym ocenić równowagę wodno-elektrolitową oraz kwasowo-zasadową w organizmie.

Pierwsza wizyta
Jonogram (NA+, K, CL)

W jakim celu wykonuje się badanie jonogramu (NA+, K, CL)?

Badanie pozwalające zobrazować poziom elektrolitów: sodu, potasu, wapnia, magnezu, jonów chlorkowych i fosforanowych i tym samym ocenić równowagę wodno-elektrolitową oraz kwasowo-zasadową w organizmie. Badanie może zostać zlecone w związku z takimi objawami jak: bóle i zawroty głowy, odwodnienie spowodowane wymiotami i/lub biegunką, nieprawidłowe ciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca. Jonogram jest pomocny w monitorowaniu leczenia niektórymi lekami oraz stanu Pacjenta z cukrzycą, chorobami nerek. Badanie wymagane do niektórych procedur, np. Histeroskopii.

 

Jak wygląda badanie badanie jonogramu (NA+, K, CL)?

Badanie wykonywane jest z krwi żylnej. Badanie należy wykonać na czczo, najlepiej w godzinach porannych. Wynik interpretujemy adekwatnie do norm umieszczonych na dokumencie. Należy pamiętać, że przyjmowane leki mogą mieć wpływ na wynik badania, dlatego należy poinformować lekarza zlecającego o wszystkich przyjmowanych lekach – konieczne może okazać się odstawienie niektórych leków na jakiś czas przed badaniem, lub wykonanie badania przed ich porannym przyjęciem. Wynik badania powinien być konsultowany z lekarzem prowadzącym.