Morfologia krwi

Morfologia jest badaniem polegającym na oznaczeniu i ocenie podstawowych parametrów krwi, takich jak: leukocyty (białe krwinki, WBC), erytrocyty (czerwone krwinki, RBC), trombocyty (płytki krwi, PLT) hemoglobina (Hb), hematokryt (Hct).

Pierwsza wizyta
Morfologia krwi

W jakim celu wykonuje się badanie morfologii?

Badanie służy do wstępnej oceny ogólnego stanu zdrowia Pacjenta (np. niedokrwistości, niedobory odporności i stany zapalne, choroby szpiku kostnego i układu limfatycznego, zaburzeń krzepnięcia).

Jak wygląda badanie badanie morfologii?

Badanie wykonywane jest z krwi żylnej. Badania powinno się wykonywać na czczo, z wyjątkiem okresu ciąży. Należy pamiętać, że przyjmowane leki mogą mieć wpływ na wynik badania, dlatego należy poinformować lekarza zlecającego o wszystkich przyjmowanych lekach. Wynik badania interpretujemy zgodnie z wartościami referencyjnymi na dokumencie, a ewentualne odchylenia od norm powinny być konsultowany z lekarzem prowadzącym.

Morfologię warto wykonywać profilaktycznie raz do roku, szczególnie przed procedurami inwazyjnymi (operacje, zabiegi) i w znieczuleniu ogólnym. W okresie ciąży badanie standardowo wykonuje się częściej, szczególnie monitorując parametry, które w ciąży mają tendencję do wahań, aby na czas wdrożyć odpowiednie leczenie.