Posiew z kanału szyjki macicy w kierunku bakterii tlenowych, beztlenowych i grzybów

Badanie ma na celu identyfikację DNA bakterii Chlamydia Trachomatis w pobranym materiale. W nOvum materiałem pobranym u kobiety jest wymaz z kanały szyjki macicy, a u mężczyzn – próbka moczu.

 

Pierwsza wizyta
Posiew z kanału szyjki macicy w kierunku bakterii tlenowych, beztlenowych i grzybów

W jakim celu wykonuje się posiew z kanału szyjki macicy w kierunku bakterii tlenowych, beztlenowych i grzybów?

Bakteria ta powoduje chorobę przenoszoną drogą płciową, która może manifestować się m. in. Zapaleniem cewki moczowej, zapaleniem gruczołu krokowego, nadżerką szyjki macicy, zapaleniem przydatków, endometrium i miednicy mniejszej, a w konsekwencji stać się przyczyną niepłodności lub problemów z donoszeniem ciąży. U noworodków zakażonych matek może dojść do transmisji w czasie porodu, co stwarza ryzyko wystąpienia u dziecka stanów zapalnych spojówek, gałek ocznych oraz płuc. Dodatni wynik badania wymaga konsultacji lekarskiej i szybkiego wdrożenia leczenia, które w dużej mierze opiera się na antybiotykoterapii.

W nOvum badanie wymagane jest przed procedurami histeroskopii, scratchingu, inseminacji, IVF/ICSI oraz przed transferami. Ma to na celu m. in. eliminację ryzyka wprowadzenia bakterii do jamy macicy (podczas histeroskopii, scratchingu, inseminacji lub transferu) lub do jamy otrzewnej (podczas punkcji jajników w procedurze IVF/ICSI) oraz wykluczenie zakażenia chlamydią jako przyczyny niepłodności. Przyjmowane leki dopochwowe, jak i doustne antybiotyki mogą znacząco wpływać na wynik badania, dlatego należy poinformować lekarza zlecającego lub osobę pobierającą (lekarz, położna) o wszystkich przyjmowanych lekach – konieczne może okazać się odstawienie niektórych leków na jakiś czas przed badaniem, zachowanie odpowiedniego odstępu czasowego od zakończenia kuracji, lub wykonanie badania przed ich poranną aplikacją.

 

Jak wygląda badanie posiewu z kanału szyjki macicy w kierunku bakterii tlenowych, beztlenowych i grzybów?

Przed badaniem powinno się zachować wstrzemięźliwość seksualną przez ok 48 godzin. Badania nie należy wykonywać się w czasie krwawienia miesiączkowego. U mężczyzn, mocz do badania optymalnie powinien być poranny (pierwszy po wypoczynku nocnym) lub przez min. 2 godziny znajdować się w pęcherzu moczowym, tj. Od ostatniego oddania moczu, do oddania moczu na badanie powinno minąć nie mniej niż 2 godziny. Mocz powinien zostać oddany do przeznaczonego do tego, specjalnego pojemnika. Dodatni wynik badania powinien być konsultowany z lekarzem prowadzącym.