Posiew z pochwy w kierunku bakterii tlenowych, beztlenowych i grzybów

Jest to badanie, które polega na pobraniu wymazu z pochwy, umieszczeniu pobranego materiału na odpowiednich podłożach i kilkudniowej hodowli przy jednoczesnej obserwacji. Pozwala diagnostykę zaburzeń flory bakteryjnej pochwy poprzez identyfikację drobnoustrojów w niej bytujących – bakterii tlenowych, beztlenowych oraz grzybów drożdżopodobnych. W razie konieczności, wykonywany jest również antybiogram, czyli weryfikacja, na jakie leczenie odpowie dany rodzaj bakterii.

 

Pierwsza wizyta
Posiew z pochwy w kierunku bakterii tlenowych, beztlenowych i grzybów

W jakim celu wykonuje się posiew z pochwy w kierunku bakterii tlenowych, beztlenowych i grzybów?

Badanie wykonuje się w celu uzyskania wnikliwej oceny flory bakteryjnej, jak również w celu dokładnej identyfikacji przyczyny stanów zapalnych pochwy i ustalenia najlepszego sposobu ich leczenia. W nOvum badanie wymagane jest przed procedurami scratchingu, inseminacji, IVF/ICSI oraz przed transferami. Ma to na celu m. in. eliminację ryzyka wprowadzenia patogenów do jamy macicy (podczas scratchingu, inseminacji lub transferu) lub do jamy otrzewnej (podczas punkcji jajników w procedurze IVF/ICSI). Wynik posiewu jest ważny przez 1 miesiąc. Przyjmowane leki dopochwowe, jak i doustne antybiotyki mogą znacząco wpływać na wynik badania, dlatego należy poinformować lekarza zlecającego lub osobę pobierającą (lekarz, położna) o wszystkich przyjmowanych lekach – konieczne może okazać się odstawienie niektórych leków na jakiś czas przed badaniem, zachowanie odpowiedniego odstępu czasowego od zakończenia kuracji, lub wykonanie badania przed ich poranną aplikacją.

Jak wygląda badanie posiewu z pochwy w kierunku bakterii tlenowych, beztlenowych i grzybów?

Przed badaniem powinno się zachować wstrzemięźliwość seksualną przez ok 48 godzin. Badania nie powinno wykonywać się w czasie krwawienia miesiączkowego. Dodatni wynik badania powinien być konsultowany z lekarzem prowadzącym.