Niepłodność u kobiet

Niepłodność kobieca to problem medyczny, który dotyka coraz większej liczby kobiet na całym świecie. Z powodu różnych czynników, takich jak zaburzenia hormonalne, choroby układu rozrodczego czy też czynniki zewnętrzne, coraz więcej kobiet ma problemy z zajściem w ciążę. Niebagatelną rolę pełni również przesunięcie w czasie przeciętnego wieku rozpoczęcia starań o dziecko.

Niepłodność u kobiet

Kiedy rozpoznaje się kobiecą niepłodność?

Niepłodność kobiecą definiuje się jako brak możliwości zajścia w ciążę w ciągu roku regularnych stosunków płciowych bez zastosowania antykoncepcji. Jednak w niektórych przypadkach lekarz może rozważyć badania i diagnozę niepłodności wcześniej, zwłaszcza jeśli kobieta ma określone czynniki ryzyka lub objawy sugerujące problemy z płodnością. 

Pierwsze objawy niepłodności u kobiety

Pierwszym objawem, który powinien zaniepokoić, są nieregularne miesiączki. Prawidłowy cykl menstruacyjny trwa między 21, a 35 dni. Jeśli jest krótszy lub dłuższy, może to świadczyć o zaburzeniach owulacji (uwalnianie komórki jajowej do jajowodu, gdzie może spotkać się z plemnikiem). Zachwianie równowagi hormonalnej prowadzi do zaburzeń, które mogą być przyczyną niedojrzałości komórki jajowej.

Innym niepokojącym symptomem jest silny ból podbrzusza przed oraz w trakcie miesiączki. Może to być objaw endometriozy, która jest powodem ogromnego cierpienia wielu kobiet oraz jedną z częstszych przyczyn niepłodności żeńskiej.

Jeśli kobieta doświadcza upławów, pieczenia lub wycieku wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu z dróg rodnych, powinna to potraktować jako sygnał ostrzegawczy. Te objawy mogą być oznaką infekcji układu moczowo-płciowego, która jeśli zostanie zignorowana, może utrudnić zajście w ciążę w przyszłości. 

Co robić przy problemach z kobiecą płodnością?

Jeśli starasz się o dziecko, a nie udaje Ci się zajść w ciążę przez okres dłuższy niż rok, warto skonsultować się z lekarzem specjalistą ds. niepłodności. Przeprowadzi on wywiad medyczny oraz zaleci wykonanie odpowiednich badań, a następnie na podstawie wyników dobierze odpowiednie metody leczenia. 

W nOvum oferujemy kompleksowe podejście do Pacjentek i skuteczne metody leczenia, które pozwalają na spełnienie marzeń o macierzyństwie. Stawiamy na indywidualne podejście do każdej Pacjentki, dlatego w trakcie leczenia niepłodności kobiecej skupiamy się nie tylko na aspektach medycznych, ale również emocjonalnych. Oferujemy wsparcie psychologiczne i poradnictwo w zakresie zdrowego stylu życia i diety. Jesteśmy przekonani, że tylko kompleksowe podejście pozwala na osiągnięcie najlepszych efektów w leczeniu niepłodności kobiecej.

——-

Ocenia się, że czynnik żeński odpowiada za 35% przypadków niepłodności. Pierwszym krokiem w przypadku niemożności zajścia w ciążę powinno być przeprowadzenie kompleksowej diagnostyki.

Przyczyny niepłodności u kobiet

Kobieca niepłodność może wynikać z wielu czynników. Najistotniejszym faktorem wpływającym na kobiecą płodność jest wiek. W organizmie kobiety w miarę upływu lat zachodzą zmiany, które zmniejszają jej szansę na zapłodnienie i donoszenie ciąży.

Wśród przyczyn niepłodności wymienia się: 

 • choroby tarczycy, 
 • zaburzenia hormonalne i genetyczne, 
 • PCOS,
 • endometriozę, 
 • nieprawidłowości anatomiczne układu rozrodczego, 
 • zmiany i stany zapalne w drogach rodnych, jajnikach i jajowodach. 

Wpływ na płodność ma także nieprawidłowa masa ciała oraz palenie papierosów i picie alkoholu.

Diagnostyka kobiecej niepłodności w nOvum

Po zebraniu szczegółowego wywiadu lekarz zleca Pacjentce dodatkowe badania, ustalając na ich podstawie dalszy plan leczenia. Jest on uzależniony od przyczyn utrudniających zajście w ciążę i może obejmować leczenie farmakologiczne, zabiegowe oraz inseminację i in vitro.

Diagnostyka niepłodności kobiecej jest wielotorowa, kolejne kroki to zazwyczaj:

 • wywiad lekarski,
 • badanie ginekologiczne i USG,
 • badania analityczne,
 • badania hormonalne,
 • monitoring cyklu,
 • ocena budowy i stanu macicy,
 • ocena drożności i sprawności funkcjonowania jajowodów.

Diagnostykę i leczenie w nOvum rozpocznij od telefonicznego 22 566 80 00 lub osobistego umówienia się na wizytę wstępną. Nie czekaj, zadzwoń teraz, ponieważ w przypadku kobiecej niepłodności czas odgrywa niebagatelną rolę!