Punkcja torbieli jajnika

Punkcja torbieli jajnika to zabieg, który polega na nakłuciu jajnika w celu pobrania próbki do dalszej diagnostyki. Może również prowadzić do usunięcia płynu ze zmienionego chorobowo organu. Jest to procedura szeroko wykorzystywana we współczesnej ginekologii. 

Punkcja torbieli jajnika

Co to jest torbiel jajnika?

Torbiel jajnika to patologiczna struktura płynowa, odgrodzona od prawidłowej tkanki błoniastą ścianą. Większe zmiany mogą powodować wzdęcia i dyskomfort w okolicach podbrzusza, a także wywoływać ból podczas stosunków oraz obniżać płodność. 

Choć większość torbieli to zmiany łagodne, niektóre z nich mogą się przekształcić w raka jajnika. Zmiany często nie dają objawów i są rozpoznawane przypadkowo, podczas rutynowych badań ginekologicznych. Dlatego tak ważna jest diagnostyka – każda torbiel powinna być kontrolowana i leczona zgodnie z wytycznymi lekarza prowadzącego.

 

Torbiele jajnika a niepłodność

Duża część torbieli jajnika znika samoistnie i nie ma wpływu płodność kobiety. Zdarza się jednak, że patologiczne zmiany w obrębie kobiecych narządów rodnych powodują trudności z zajściem w ciążę. Trzy najczęstsze przypadki to: 

  • PCOS: zespół policystycznych jajników zaburza owulację, a nieprawidłowe stężenie hormonów sprawia, że w jajniku zatrzymane jest dojrzewanie pęcherzyka. W efekcie na organie tworzą się liczne torbiele.
  • Endometrioza: zrosty i torbiele endometrialne powstałe w wyniku choroby utrudniają jajeczkowanie i przedostanie się komórki jajowej do jamy macicy. 
  • Torbiele skórzaste: torbiele dermoidalne to łagodne i najczęściej występujące u młodych kobiet nowotwory jajnika. Wydzielają hormony, które mogą rozregulować cykl miesięczny i tym samym utrudniać poczęcie. 

 

Punkcja torbieli jajnika – kiedy jest potrzebna?

Nie wszystkie torbiele wymagają leczenia zabiegowego. Niekiedy wystarczy obserwacja zmian poprzez regularne badania USG i zastosowanie terapii hormonalnej. 

Jednak jeśli torbiel daje nieprzyjemne objawy w postaci np. bólów brzucha, wówczas zaleca się przeprowadzenie punkcji. Innymi wskazaniami do wykonania zabiegu są stany zapalne torbieli oraz uciskanie przez torbiel nerwów i innych narządów.

 

Punkcja torbieli jajnika – na czym polega?

Punkcja torbieli jajników polega na wkłuciu igły w światło torbieli oraz jej opróżnieniu. Procedurę wykonuje się od strony pochwy, przy użyciu głowicy ultrasonograficznej wyposażonej w specjalną prowadnicę dla igły. Pobrany podczas zabiegu płyn trafia do badania cytologicznego. Punkcja odbywa się w znieczuleniu ogólnym.

Punkcja torbieli jajnika w Przychodni Lekarskiej nOvum

Punkcję torbieli jajnika wykonują w nOvum doświadczeni specjaliści z zakresu ginekologii. Chcesz poznać szczegóły? Zachęcamy do kontaktu telefonicznego z rejestracją przychodni: +48 22 566 80 00.