Bardzo słabe parametry nasienia a szanse na przeprowadzanie IUI

Mąż zrobił badanie nasienia (w sumie 6) co 5 miesięcy. Wyniki szokujące typ a: 0 %, b: 0, c: 3%, d: 97% Czy plemniki typu d da się jakoś rozkręcić? Zależy nam na inseminacji... in vitro - brak pieniędzy.

W kwestii parametrów nasienia, które może zostać użyte do inseminacji, rekomendacje Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu są następujące: „Zaleca się, aby zakwalifikować parę do inseminacji domacicznej liczba plemników o ruchu prawidłowym (ruch progresywny A+B) powinna być większa od 1 mln po przygotowaniu nasienia. Jeśli liczba plemników o ruchu prawidłowym jest mniejsza niż 1 mln odsetek ciąż wynosi poniżej 1% na cykl. Można również za graniczną wartość kwalifikującą do IUI przyjąć 5 mln/ml wszystkich ruchomych plemników. Zastosowanie samej oceny morfologii nasienia w przypadku kwalifikacji inseminacji domacicznej budzi kontrowersje. Szereg badań wskazuje na fakt, żemorfologia nasieniasama w sobie nie koreluje z szansą na ciążę również w przypadku inseminacji. Wartością graniczną jest tu 4% prawidłowych plemników wg kryteriów Krugera.”

(źródło:http://rozrodczosc.pl/ptmr/index.php?page=inseminacja-domaciczna-id)

O szansach na powodzenie wdrożenia terapii mającej poprawić parametry nasienia Pani małżonka, powinniście Państwo podyskutować w andrologiem.

W przypadku niespełnienia przez nasienie odpowiedniego do inseminacji kryterium, proszę rozważyć udział w programie refundacyjnym leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego MZ, co pozwoli podejść do zabiegu in vitro bez ponoszenia kosztów.

Embriolog nOvum

Powrót do forum