Choroba i gorączka w czasie ciąży

Witam, jestem w 8. tygodniu ciąży po ICSI na cyklu własnym (stymulacja Clostilbegytem), niestety od 7. tygodnia jestem wciąż przeziębiona, mam ból gardła i katar, niestety nie mierzyłam sobie goraczki, wydawalo mi się, że jej nie mam. Teraz, wstecznie myśląc o tym, zastanawiam sie czy przypadkiem przezdwa dni jej nie miałam. Czym to grozi dla płodu? Na dzisiejszymUSG wszystko wygladało prawidłowo, szyjka jest zamknięta, ale zaczęłam się bardzo martwić.

Powinna się Pani udać na wizytę do lekarza internisty; tym bardziej, że stan chorobowy utrzymuje się już od dłuższego czasu. Istotne jest zdiagnozowanie czynnika, który spowodował wystąpienie infekcji – należy wykluczyć, że u jej podłoża leży zakażenie wirusem, który mógłby okazać się groźny dla płodu. Dla własnego komfortu psychicznego proszę monitorować temperaturę ciała, a wyniki pomiarów przedstawić lekarzowi w trakcie konsultacji. Wysoka gorączka może, ale nie musi być przyczyną powikłań w przebiegu ciąży; dodatkowo taka gorączka zazwyczaj jest odczuwana przez chorego, nawet jeśli nie jest regularnie mierzona. Przemijający stan podgorączkowy (do 38 st. C) nie powinien zagrażać ciąży.
Będąc na wizycie lekarskiej, proszę poinformować internistę, że jest Pani we wczesnej ciąży – to bardzo ważna informacja, ponieważ panie spodziewające się dziecka mogą zażywać jedynie niektóre leki, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży.

Ogólnie przemijające infekcje o typie przeziębienia zdarzają się prawie u każdej ciężarnej kobiety. Naturalnie obniżona odporność, szczególnie na początku ciąży, sprzyja takim zakażeniom. Zazwyczaj nie stanowią one zagrożenia dla ciąży, niemniej jednak kontrola lekarska, zarówno internistyczna, jak i ginekologiczna, jest wskazana, aby nie przeoczyć poważniejszych schorzeń.

Embriolog nOvum

 

 

Powrót do forum