Ciąża biochemiczna. Czy wlewy z immunoglobulin zwiększają szansę na ciążę?

beta HCG w 9dpt 19,5 mlU/ml, w 9 i 10 dniu mocne plamienie przypominające miesiączkę, beta HCG w 11dpt 38, w 14 dpt 195 mlU/ml, progesteron 27 ng/ml, to moje pierwsze podejście do IVF (protokół krótki, pobrano 11 komórek, dojrzałych 9, zapłodnionych 8, do 5 doby dotrwało 6, podano 2- 4AA, 3 AA, resztę zamrożono), leki po punkcji to 3x lutinus, 3x luteina, 1,5 tabl. encorton 5mg (ANA 2 dodatnie), czynnik męski- wykorzystano nasienie dawcy. W 15 dpt pojawiło się krwawienie, w trakcie wizyty endometrium tylko 4,7mm, kontynuacja przyjmowania leków, w 17 dpt spadek beta HCG do 47 :(, czy na niepowodzenie mogło mieć wpływ niewystarczające endometrium które najprawdopodobniej złuszczyło się podczas pierwszego krwawienia, czy może nieprawidłowości genetyczne zarodków, a może odrzucenie zarodków ze względu na ANA 2? Czy zamrożone zarodki również mogą mieć nieprawidłowości genetyczne, czy raczej należy się skupić nad endometrium oraz co Państwo sądzą o stosowaniu wlewów z immunoglobulin - czy zwiększają szansę na ciążę? Ile należy odczekać do kolejnego kriotransferu i czy problemach z endometrium lepiej wykonać go na cyklu stymulowanym, naturalnym, owulacyjnym czy nie?

Poronienia biochemiczne najczęściej są spowodowane albo nieprawidłowym rozwojem trofoblastu (części zarodka, z którego rozwija się łożysko), albo niedostatecznym przygotowaniem do przyjęcia zarodka śluzówki macicy, co może być spowodowane jej nieprawidłowym ukrwieniem lub niedostateczną jej synchronizacją z rozwojem zarodka z powodu reakcji na stymulację hormonalną. Medycyna nie jest w stanie zapobiec bardzo wczesnym poronieniom. Pocieszeniem mogą być doniesienia naukowców, mówiące o tym, że kobiety, które doświadczyły ciąży biochemicznej po zabieguin vitromają statystycznie większą szansę na prawidłową ciążę w następnych próbach.

Jeśli chodzi o IVIG(ang.Intravenous Immunoglobulin), jest on używany głównie w: niedoborze immunoglobulin, chorobach autoimmunologicznych, ostrych infekcjach zapalnych; może również regulować odpowiedź immunologiczną poprzez wpływ na limfocyty T i B. Jest stosowany także w leczeniu niewyjaśnionych poronień nawykowych, choć skuteczność tej terapii jest kontrowersyjna i nie potwierdzona badaniami.

W kwestii kriotransferu - ogólna zasada jest taka, że jeśli pacjentka ma cykle owulacyjne, jest przygotowywana w cyklu naturalnym, jeśli ma kłopoty z owulacją - w cyklu bezowulacyjnym. Czasem uwzględnia się życzenie pacjentki lub dodatkowe wskazania medyczne i pozamedyczne. Proszę tę kwestię przedyskutować ze swoim lekarzem prowadzącym.

Embriolog nOvum

Powrót do forum