Ciąża biochemiczna / wczesna strata ciąży

Jestem po pierwszym kriotransferzedwóch zarodków (świeży transfer nie odbył się). Na początku radość z dodatniego HCG w 9. dniu po transferze, natomiast w 14. dniu nastąpiło plamienie i spadek HCG. Jakie są przyczyny niepowodzenia? Czy zarodki nie rozwijały się i doszło do poronienia? Jakie są szanse na ciążę w kolejnych transferach? Kiedy można wykonać następny kriotransfer i dlaczego?

Niski początkowy poziom HCG, czyli hormonu wytwarzanego przez trofoblast (tkanka, z której powinno rozwinąć się łożysko) i późniejszy jego spadek świadczą o tak zwanej ciąży biochemicznej, która ma miejsce wówczas, gdy strata ciąży następuje na tak wczesnym etapie, że nie zdołano jeszcze uwidocznić zarodka w trakcie badania USG, jest to zatem bardzo wczesne poronienie.

Choć trudno jednoznacznie określić przyczyny, najczęściej wczesnemu poronieniu ulegają zarodki nieprawidłowo rozwijające się i organizm kobiety samoistnie dąży do zakończenia ciąży na bardzo wczesnym etapie, aby nie dopuścić do rozwoju nieprawidłowej ciąży. Ta przyczyna jednak jest częstsza w przypadku poronień klinicznych. Tymczasem poronienia biochemiczne rzadziej mają związek z nieprawidłowościami genetycznymi zarodka, a częściej związaną są z jego nieprawidłową implantacją (zagnieżdżeniem). Może to być spowodowane albo nieprawidłowym rozwojem trofoblastu, z którego rozwija się łożysko, albo niedostatecznym przygotowaniem do przyjęcia zarodka śluzówki macicy, co może być spowodowane jej nieprawidłowym ukrwieniem lub niedostateczną odpowiedzią na stymulację hormonalną.

W warunkach naturalnych do wczesnego poronienia dochodzi zanim jeszcze kobieta odkryje, że jest w ciąży, myląc krwawienie towarzyszące poronieniu z krwawieniem miesiączkowym. W przypadku ciąż po zabiegach in vitro mylnie można dojść do przekonania, że ciąż biochemicznych zdarza sie więcej. Jest to jednak wynik dużo dokładniejszego i wcześniejszego badania kobiety w kierunku ciąży, ponieważ w tych przypadkach ciąża jest niezwykle oczekiwana.

Medycyna nie jest w stanie zapobiec bardzo wczesnym poronieniom. Pocieszeniem mogą być doniesienia naukowców, mówiące o tym, że kobiety, które doświadczyły ciąży bochemicznej po zabiegu in vitro mają statystycznie większą szansę na prawidłową ciążę w następnych próbach.

Ze względu na to, że nie było żadnej ingerencji medycznej w związku z tak wczesną stratą ciąży można przystąpić do kriotransferu w najbliższym cyklu pod warunkiem, że cykl będzie prawidłowy hormonalnie i dojdzie do prawidłowej owulacji.

Embriolog nOvum

Powrót do forum