Ciążą pozamaciczna po in vitro – jak do niej dochodzi?

Chciałabym się dowiedzieć jak często dochodzi do ciąży pozamacicznej po in vitro i co jest jej przyczyną skoro nie ma możliwości, aby zapłodnienie nastąpiło w jajowodzie?

Po zabiegach in vitro ciąże pozamaciczne zdarzają się w 2-5% przypadków. Pierwsza ciąża po in vitro (jeszcze przed Luise Brown) była ciążą pozamaciczną. Ciąża pozamaciczna jajowodowawystępujewówczas, gdy wskuteknieprawidłowych skurczów macicy zarodek zostaje wepchnięty do jajowodu akurat w momencie, w którym jest zdolny do zagnieżdżenia. Być może grają rolę także inne, nie do końca poznane, mechanizmy w rozwoju zarodka,jak i śluzówki macicy.

W przypadku zapłodnienia metodą in vitro nawet transfer zarodków pod kontrolą USG w zasadniczy sposób nie zmniejsza ryzyka ciąży pozamacicznej. Przeprowadzenie zabiegu z wykorzystaniem aparatu USG umożliwia jedynie precyzyjniejsze wejście cewnikiem do jamy macicy oraz ustalenie miejsca podania zarodka oraz zminimalizowanie ryzyka wystąpienia wzmożonych skurczów macicy, które zazwyczaj są następstwem drażnienia jej dna. Po transferze zarodki nie implantują się od razu w śluzówce macicy, lecz przez pewien czas (zależnie od tego, w którym dniu od punkcji odbywa się transfer) „krążą” w niej, nie jest więc możliwe dokładne określenie miejsca, w którym się zagnieżdżą, nawet przy wykorzystaniu aparatu USG podczas zabiegu przeniesienia ich do macicy.

Embriolog nOvum

Powrót do forum