Co jest nie tak, że cztery próby zakończyły się fiaskiem przy dobrych zarodkach?

Mam 31 lat a mąż 33. Jestem po 3 nieudanych próbach in vitro (I próba podano jedną blastocystę 3BB, druga próba podano 2 zarodki wczesną blastocystę i 3CB oraz jedną poddano zamrożeniu, którą później podano była to blastocysta 4BB, w 3 próbie podano dwie 3 dniowe komórki). W naszym przypadku in vitro ze względu na niedrożne jajowody prawdopodobnie po przebytym zakażeniu ureaplasmą i mycaplasmą tak to wszystkie inne badania są w porządku. Zdecydowaliśmy się na kolejną próbę jednak wcześniej lekarz kazał zrobić badanie allo-mlr, które wyszło 11,6% hamowania. W związku z tym udaliśmy się do immunologa, który powiedział, że do kolejnej próby nie ma sensu podchodzić bez wcześniejszych szczepień limfocytami lub wlewów- na które de facto nas nie stać więc odpadają. Proszę o odpowiedź czy warto przed kolejnym podejście spróbować szczepień limfocytami czy jest to może nie wskazane. Co jeszcze można zrobić by kolejne podejście mogło być udane. Co jest nie tak, że 4 próby zakończyły się fiaskiem przy dobrych zarodkach?

Diagnostyka i terapia immunologiczna (a do tych działań należą między innymi szczepienia limfocytami partnera) nie jest rekomendowana przy nawracających niepowodzeniach w implantacji (zagnieżdżaniu zarodków) ani przez Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu, ani przez Sekcję Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, nie ma bowiem ewidentnych dowodów medycznych na to, że takie działania zwiększają szansę na ciążę w kolejnych próbachin vitro.

Najczęstszą przyczyną niepowodzeń w zagnieżdżeniu zarodków jest ich nieprawidłowy rozwój, co zdarza się zarówno w warunkachin vitro,jakin vivo(czyli w organizmie kobiety). W chwili obecnej medycyna nie ma wpływu na rozwój zarodków, trzeba cierpliwie próbowaćdopóki nie trafi się na ten prawidłowyembrion, który zapoczątkuje ciążę.Jeśli myśli Pani o kolejnej próbiein vitronależy, rozważyć inne niż dotychczasowe sposoby stymulacji, tak aby zwiększyć szansę na większą liczbę dobrych jakościowo komórek jajowych.Drugą co do częstości przyczyną niepowodzeń jest nieprawidłowa lub niegotowa do implantacji śluzówka macicy. Warto zrobić histeroskopię w cyklu poprzedzającym ewentualny kolejny transfer, bo wtedy można ją połączyć z tzw.scratchingiemendometrium, czyli delikatnym "zadrapaniem" śluzówki, co powoduje jej intensywną regenerację, a przemiany w niej zachodzące po tym zabiegu mają, według niektórych doniesień, zwiększać szansę na prawidłowe zagnieżdżenie zarodka.

Embriolog nOvum

Powrót do forum