Co lepiej poddać kriokonserwacji: zygotę czy oocyty?

Razem z mężem chcielibyśmy uniknąć (o ile to możliwe) mrożenia zarodków. Czy można z powodzeniem poddawać procedurze mrożenia zygotę? Co daje większe szanse na uzyskanie ciąży mrożenie komórek jajowych czy mrożenie zygoty? Pozdrawiamy i dziękujemy Państwu serdecznie za stworzenie możliwości zadawania pytań :)

Cieszymy się, że doceniacie Państwo stworzoną przez nas możliwość zadawania pytań.

Zygota jest to zapłodniona komórka jajowa jeszcze przed pierwszym podziałem. Mimo że niektóre prawodawstwa (m.in. niemieckie) uważają, że nie jest to jeszcze embrion, według nas konsekwencje mrożenia zygoty niewiele różnią się od mrożenia zarodków. Decyzja o jej wykorzystaniu należy do obojga rodziców; zygoty nie można zniszczyć, w przypadku jej niewykorzystania można ją oddać jedynie do adopcji prenatalnej, podobnie jak zarodki.

Jeśli mają Państwo wątpliwości co do mrożenia zarodków i nie akceptują tej metody, najlepszą alternatywą będzie zamrożenie nadmiaru komórek jajowych, jednak proces ten jest mniej skuteczną metodą niż mrożenie zarodków i zygot i o tym trzeba pamiętać, podejmując świadome decyzje. Skuteczność transferów w przypadku rozmrażanych komórek jajowych wynosi w nOvum ok. 22%, zaś ich przeżywalność utrzymuje się na poziomie ok. 80%.

Embriolog nOvum

Powrót do forum