Co mogło być przyczyną niezaimplantowania się 5-cio-dniowej blastocysty przebadanej genetycznie (PGD) przy dobrym endometrium?

Co mogło być przyczyna niezaimplantowania sie 5-cio dniowej blastocysty przebadanej genetycznie (PGD), przy dobrym endometrium? Czy wartość Progesteronu w 3dpt 39,5 był dobry, gdyż lekarka mi nie zwiększyła dawek?

Nie każda próbain vitrokończy się sukcesem, nawet ta o największej szansie na ciążę, także jeśli zarodek został przebadany genetycznie. Zarodki mogą być mozaikami, tzn. mieć w jednych komórkach prawidłową, a w innych nieprawidłową liczbę chromosomów. Mozaikowatość zarodków jest dość powszechna w 3. dobie ich rozwoju. Brak zagnieżdżenia może również wiązać się z nieprzygotowaną do zagnieżdżenia śluzówką macicy lub osiągnięcia zdolności do implantacji przez zarodek nie w tym samym czasie, w którym zdolność do przyjęcia zarodka osiąga śluzówka macicy. Powodzenie procedury zapłodnienia pozaustrojowego jest zależne również od wielu innych istotnych czynników, o których Pani nie wspomniała (między innymi Pani wiek, wskaźnik BMI, ewentualne współistnienie chorób ogólnoustrojowych). Jeśli do tej pory nie wykonywano u Pani tego badania, należy rozważyć przeprowadzenie histeroskopii. Wartość progesteronu trudno ocenić, nie znając jednostek, w których był badany. Nie ma też udokumentowanych doniesień o wpływie monitorowania poziomu progesteronu po transferze na wskaźniki ciąż. Prace nad tym czy taka zależność istnieje i jak na nią można wpłynąć dopiero trwają.

Embriolog nOvum

Powrót do forum