Czy AMH, które jest dużo wyższe od normy świadczy o PCOS?

Przedstawiam wyniki badań hormonów w 3 dc: TSH 1,39 mU/I , FSH 9,15 U/I , LH 6,53 U/I, prolaktyna 152,6 mU/I , testosteron 1,26 nmol/I , AMH 6,4ng/ml. Moje pytanie brzmi jaki protokół do in vitro będzie dla mnie najlepszy długi czy krótki? Czy AMH które jest dużo wyższe od normy świadczy o PCOS jeśli tak to czy to nie jest przeszkoda w podejściu do in vitro i zmniejszona szansa na powodzenie? I jeszcze jedno pytanie jak zdiagnozować PCOS? Czy jedna torbielka może o tej chorobie świadczyć?

Obecnie zespółPCOdiagnozuje się u pacjentek, u których występują minimum dwa spośród trzech objawów (są to tzw. kryteria Rotterdamskie rozpoznania zespołu): brak lub rzadko występującaowulacja, co może objawiać się brakiem lub rzadkim miesiączkowaniem (rzadziej niż co 35 dni); podwyższony poziom androgenów bądź skórne objawy androgenizacji (trądzik, nadmierne owłosienie), przy wykluczeniu innych przyczyn nadmiernego wydzielania androgenów; charakterystyczny obraz w badaniu ultrasonograficznym, w którym widoczne są liczne (>12 w polu widzenia) pęcherzyki o średnicy 2 - 9 mm, ułożone obwodowo, pod torebką jajnika. Objętość jajników z PCOS jest zazwyczaj zwiększona (>10 ml); w części centralnej widzimy rozbudowany zrąb. Kryterium rozpoznania jajników policystycznych jest stwierdzenie w USG dopochwowym jednej z dwóch powyższych cech lub obu jednocześnie.

Na podstawie poziomuAMHnie można rozpoznać zespołu PCO, można jedynie przewidywać odpowiedź organizmu pacjentki na ewentualną stymulację hormonalną – w przypadku wysokich poziomów ewentualna stymulacja powinna być bardzo ostrożna, ale jednocześnie wysoki poziomAMHjest wyznacznikiem bardzo dobrej rezerwy jajnikowej, rokuje bardzo dobrą odpowiedź na stymulację hormonalną, a co za tym idzie – dużą szansę na ciążę.

Embriolog nOvum

Powrót do forum