Czy jeśli zarodek jest klasy C, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest on wadliwy genetycznie?

Mam zamrożoną blastocystę 3AC i chciałabym się dowiedzieć, czy jeśli zarodek jest klasy C, czy istnieje wtedy duże prawdopodobieństwo, że jest on wadliwy genetycznie? Z tego, co się orientuje to druga litera oznacza warstwę komórek, które biorą udział w zagnieżdżeniu zarodka, czy oznacza to dla mnie, że będzie miał problemy z zagnieżdżeniem się? Proszę mi jeszcze powiedzieć bazując na doświadczeniu Państwa kliniki, czy istnieje duże ryzyko, że taki zarodek nie przetrwa rozmrażania, a jeśli uda się go rozmrozić, czy jego jakoś jeszcze może się pogorszyć? np. z C może zrobić się D?

W systemie klasyfikacji blastocyst opracowanym przez Gardnera i Schoolcrafta w 1999 roku, który stosujemy w nOvum, ocenia się:

Za pomocą cyfr od 1 do 6 stopień rozprężenia, czyli wielkość jamy, która w tym czasie powstaje w zarodku; im większa cyfra, tym lepsze rokowanie dla blastocysty:

1. wczesnablastocysta,jama blastocysty jest mniejsza niż połowa objętości embrionu;

2. jama blastocysty jest większa lub równa połowie objętości embrionu;

3. pełnablastocysta– jama zarodka całkowicie wypełnia zarodek;

4.blastocystao większej objętości niż wczesnyembrion; otoczka staje się bardzo cienka;

5. wykluwająca sięblastocysta, trofoblast wydostaje się z otoczki;

6. wyklutablastocysta, zarodek całkowicie poza otoczką.

Za pomocą pierwszej litery – ocena węzła zarodkowego (ang.Inner Cell Mass, ICM; w skali A najlepsza – C słabsza), z którego powstanie ciało zarodka:

A – wiele komórek, ściśle ułożonych;

B – kilka komórek luźno ułożonych;

C – bardzo mało komórek.

Za pomocą drugiej litery – trofektoderm (TM; w skali A – C), czyli warstwę komórek, które biorą udział w zagnieżdżeniu zarodka i z których powstanie łożysko i błony płodowe:

A– wiele komórek, ściśle ułożonych obok siebie (nabłonkowo);

B – kilka komórek, luźno ułożonych obok siebie (nabłonkowo);

C – bardzo mało dużych komórek.

Wspomniany system kwalifikacji blastocyst nie ma przełożenia na występowanie ewentualnych nieprawidłowości genetycznych zarodków. Najlepiej rokują blastocysty powyżej 3 AA–BB, ale żadnemu zarodkowi nie należy odbierać szans. Czy rozmrożenie się powiodło, będzie można przekonać się na podstawie mikroskopowych obserwacji dopiero w chwili kiedy zarodek zostanie rozmrożony. Powodzenia!

Embriolog nOvum

Powrót do forum