Czy mam szansę na zajście w upragnioną ciążę?

Jestem po 3 nieudanych pełnych procedurach ICSI. Miałam w sumie 7 transferów (3 świeże i 4 mrożone). Wszystkie zapłodnione zarodki hodowane były do stadium blastocysty. Miałam podawane przeważnie po 2 zarodki, a mrożone były czasem z AH. Tylko z 2 świeżego transferu była ciąża biochemiczna, poza tym bhcg nawet nie drgnęła. Czy mam szansę na zajście w upragnioną ciążę? Czy jest sens próbować 4 raz w innej klinice? Co można zmienić, zrobić żeby w końcu się udało? 2 m-ce temu miałam robioną histeroskopię i nic nie wykazała. Mam 32 lata, endometriozę. Kariotyp ok, mąż jeszcze nie zrobił. AMH ok 8. Czy warto zrobić badania immunologiczne?

Nie każda próbain vitrokończy się sukcesem, nawet ta o największej szansie na ciążę. Najczęstszą przyczyną niepowodzeń w zagnieżdżeniu zarodków jest ich nieprawidłowy rozwój, co zdarza się zarówno w warunkachin vitro, jakin vivo(czyli w organizmie kobiety). W chwili obecnej medycyna nie ma wpływu na rozwój zarodków, trzeba cierpliwie próbować dopóki nie trafi się na ten prawidłowyembrion, który będzie zdolny do zapoczątkowania ciąży. Drugą co do częstości przyczyną niepowodzeń jest nieprawidłowa lub niegotowa do implantacji śluzówka macicy – należy starać się dobrze zsynchronizować przygotowanie śluzówki z rozwojem zarodka. Zasadniczy wpływ na powodzenie zapłodnienia i rozwój zarodków ma jakość komórek jajowych i plemników, w tym przede wszystkim ich materiał genetyczny – Pani małżonek jak najszybciej powinien wykonać badanie kariotypu. W pewnym stopniu szanse na uzyskanie ciąży zwiększają także inne, zewnętrzne czynniki związane ze sposobem stymulacji jajników, z warunkami hodowliin vitro. Dodatkowymi czynnikami, które mogą mieć wpływ na jakość gamet i zarodków i które należy przeanalizować, są ewentualne szkodliwe warunki życia i/ lub pracy, współistnienie niektórych chorób ogólnoustrojowych, stosowanie używek (palenie papierosów przez któregokolwiek z partnerów znacząco zmniejsza szansę na ciążę!) lub stałe stosowanie niektórych leków.

Diagnostyka i terapia immunologiczna nie jest rekomendowana w takich przypadkach ani przez Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii, ani przez Sekcję Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, nie ma bowiem ewidentnych dowodów medycznych na to, że takie działania zwiększają szansę na ciążę w kolejnych próbachin vitro.

Jeśli wykluczone zostaną wszystkie inne przyczyny niepowodzeń, można rozważyć tzw. scratching przed kolejnym transferem.

Embriolog nOvum

Powrót do forum