Czy mój nieprawidłowy kariotyp może być przeszkodą w prawidłowej budowie zarodków?

Jesteśmy z mężem po 1 nieudanej próbie, styczeń 2014 r. Ciążę poroniłam w 4 tyg. (transfer w 5 dobie dwóch blastocyst), zrobiliśmy badanie kariotypu, mąż prawidłowy, ja w badanych komórkach miałam zmiany, jakiś 47 XXX. Czy ten kariotyp może być przeszkodą w prawidłowej budowie zarodków? Proszę naświetlić mi co może być główną przyczyną tak wczesnych poronień. Czy im więcej razy podchodzi sie do transferu, tym szansa się zwiększa?

Pani kariotyp jest nieprawidłowy, świadczy o obecności dodatkowego chromosomu X (prawidłowy żeński kariotyp: 46 XX). Powinniście Państwo z wynikami badań kariotypów udać się do genetyka, który przedstawi Państwu konsekwencje wynikające z obecności w Pani kariotypie dodatkowego chromosomu i postara się oszacować szanse na posiadanie przez Państwa biologicznego potomstwa.

Ocenia się,że do czterech pełnych procedur szansa na ciążę w każdej z nich jest taka sama, a potem znacząco spada. Zależy to jednak również od innych dodatkowych czynników, np. odpowiedzi na stymulację hormonalną w kolejnych cyklach, a także obecności dodatkowych czynników, które mogą być przeszkodą, jak nieprawidłowy kariotyp w Pani przypadku. Szansę na ciążę w przybliżeniu można oszacować, korzystając z kalkulatora: http://www.novum.com.pl/pl/nowosci/jaka-szansa-na-urodzenie-dziecka-po-ivf-kalkulator-online/

Embriolog nOvum

Powrót do forum