Czy możliwa jest inseminacja nasieniem męża z pozyskanych plemników poprzez biopsję?

Czy możliwa jest inseminacja nasieniem męża z pozyskanych plemników poprzez biopsję? U męża azoospermia oraz zrosty w nasieniowodach. Jestem po 5 transferach, żaden nie dał pozytywnego wyniku. Boję sie kolejnych stymulacji i punkcji. Czy w programie Ministerialnym jest możliwość wykonania PGD na zarodkach za dodatkową dopłatą? Wszystkie badania typu kariotypy i hormony w porządku, AMH 4,03, mam 31 lat. U męża CFTR oraz AZF również ok. Co jeszcze możemy zrobić? Miałam wykonaną histeroskopię w 2012r w maju, wszystko w porządku.

Nie, nie przeprowadza się inseminacji z wykorzystaniem plemników pochodzących z biopsji jąder ze względu na bardzo niską, bliską zeru skuteczność takiego postępowania. Plemników po biopsji jest zazwyczaj dużo mniej niż wymagane parametry do inseminacji, poza tym mają one bardzo ograniczoną możliwość ruchu. W kwestii parametrów nasienia, które może zostać użyte do inseminacji, rekomendacje Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu są następujące: „Zaleca się, aby zakwalifikować parę do inseminacji domacicznej liczba plemników o ruchu prawidłowym (ruch progresywny A+B) powinna być większa od 1 mln po przygotowaniu nasienia. Jeśli liczba plemników o ruchu prawidłowym jest mniejsza niż 1 mln odsetek ciąż wynosi poniżej 1% na cykl. Można również za graniczną wartość kwalifikującą do IUI przyjąć 5 mln/ml wszystkich ruchomych plemników. Zastosowanie samej oceny morfologii nasienia w przypadku kwalifikacji inseminacji domacicznej budzi kontrowersje. Szereg badań wskazuje na fakt, żemorfologia nasieniasama w sobie nie koreluje z szansą na ciąże również w przypadku inseminacji. Wartością graniczną jest tu 4% prawidłowych plemników wg kryteriów Krugera.”

(źródło:http://rozrodczosc.pl/ptmr/index.php?page=inseminacja-domaciczna-id).

W kwestii przeprowadzenia procedury PGD u pacjentów objętych ministerialną refundacją – w przypadku wskazań genetycznych do zabieguPGDtaka opcja jest możliwa za dodatkową dopłatą. Wskazania genetyczne oznaczają zmianę genetyczną obecną przynajmniej u jednego z pacjentów, która mogłaby być przekazana potomstwu i wpłynąć negatywnie na jego zdrowie i życie. Czego w Państwa przypadku nie ma. Jeśli źle znosi Pani stymulację, można spróbować przeprowadzić procedurę w cyklu naturalnym, ale nadal trzeba będzie poddać się punkcji jajnika w celu pobrania komórki jajowej do zapłodnienia. Aby stwierdzić co można jeszcze zrobić, należałoby przeanalizować Państwa sytuację zdrowotną na wizycie lekarskiej.

Embriolog nOvum

Powrót do forum