Czy mrożenie zarodków jest dopuszczalne także za granicą?

Opiszę mój przykład - pobranie komórek jajowych i połączenie z plemnikami - metoda IVF, na drugi dzień zamrożenie metodą cryo. Czekam do cyklu i pięć dni przed transferem ma miejsce rozmrożenie siedmiu zarodkow. Przez te pięć dni zarodki się dzielą i w dniu transferu wybrane zostały trzy najsilniejsze i najładniejsze zarodki. Dwa zostają wstrzyknięte. Pozostaje trzeci - moje pytanie:czy można goponownie zamrozić? Pytam, ponieważ ciężko mi znaleźć odpowiedź, a ponowne zamrożenie jest kosztowne, nie wszystko rozumiem, ponieważ do IVF podeszłam w klinice w Niemczech. Proszę o odpowiedź.

Technicznie jest to możliwe i w nOvum praktykujemy czasem powtórne mrożenie, jeśli okazuje się w dniu transferu, że nie można podać do macicy tylu zarodków, ile było rozmrożonych, np. ze względu na zamrożenie ich w jednej porcji. Mamy z tak mrożonych zarodków ciąże i urodzone dzieci. Z tego co nam wiadomo, w Niemczech prawo dopuszcza mrożenie jedynie prawidłowo zapłodnionych komórek jajowych (w stadium obecnych dwóch przedjądrzy, tzw. zygot), a nie zarodków, akażda taka ewentualna procedura wymaga odrębnej zgody odpowiednich władz. Niestety nie możemy wyjaśnić szczegółów z przeprowadzonego u Pani zabiegu rozmrożenia i criotransferu, ponieważ nie są nam znane wszystkie istotne dane embriologiczne.

Możemy pomóc w tłumaczeniu dokumentacji, którą Pani zapewne otrzymała po transferze, a która być może wszystko wyjaśnia. Jeśli zdecyduje się Pani na tego rodzaju pomoc, proszę wysłać jej skan na adres: konsultant@novum.com.pl. Odpowiedź wyślemy na Pani prywatny adres e-mailowy.

Powrót do forum