Czy szanse na ciążę po podaniu mrożonych zarodków są mniejsze niż w przypadku „świeżego” transferu?

W listopadzie miałam punkcję (ICSI). Z 14 komórek zostało mi zamrożonych 6 zarodków. Niestety zamrożonych, ponieważ groził mi zespół hiperstymulacji. Czy moje szanse na zajście w ciążę się znacznie obniżyły? Niestety znajduje sprzeczne opinie na ten ten temat, jedni specjaliści mówią, że szanse z zamrożonych zarodków są większe, ponieważ organizm odpocznie, a mrożenie nie ma znaczenia, a drudzy, że mrożenie znacznie osłabia zarodki i ich szanse na prawidłowy rozwój to 15%. Czy istnieje taka możliwość, że jeżeli bym miała podany zarodek po punkcji to zaszłabym w ciążę, a z mrożonego nie? Czy wszystko to zależy od szczęścia?

Na dorocznym zjedzie ESHRE dyskutowano wubiegłym roku na temat korzyści płynących z zamrożenia wszystkich zarodków i przetransferowania ich w kolejnych, naturalnych cyklach. Naukowcy donoszą, że to rozwiązanie może poprawić skuteczność procedury in vitro – duża liczba pęcherzyków uzyskana po stymulacji jajników zwiększa ilość wydzielanego przez ten narząd hormonu – estradiolu, który prawdopodobnie ma negatywny wpływ na podatność śluzówki macicy na zagnieżdżenie się w niej zarodka. Poza tym zamrożenie wszystkich zarodków i ich późniejsze przetransferowanie u pacjentek, którym pobrano w czasie punkcji jajników dużą ilość komórek jajowych pozwala zminimalizować u nich ryzyko OHSS.

Szansa na przeżycie zamrożonych zarodków w novum wynosi 92%. Ogólna szansa na ciążę po rozmrożeniu wynosi 27,4%, natomiast po zamrożeniu wszystkich zarodków szansa na ciążę po pierwszym rozmrożeniu jest zbliżona do szansy na ciążę po podaniu świeżych zarodków. Szansa ta jest przede wszystkim zależna od jakości i żywotności zamrożonych zarodków, a także od doświadczenia ośrodka, w którym to zamrożenie i rozmrożenie się wykonuje.

Mimo bardzo optymistycznych statystyk na każdym etapie leczenia potrzeba odrobiny szczęścia, czy to podchodząc do transferu świeżych, czy mrożonych zarodków i tego szczęścia Pani życzymy.

Embriolog nOvum

Powrót do forum