Czy użycie nasienia dawcy do zabiegu zwiększa szansę na ciążę?

Dzień dobry, jestem podwóch in vitro i niestety bez rezultatu. Za każdym razem był tylkojeden zarodek. Mam 30 lat, jestem zdrowa i schudłam 14,5 kg (lekarz nawet się tego nie spodziewał). Problem jest z mężem (5 milionów plemników, mała ruchliwość i budowa też nie najlepsza). Lekarz zaproponował mi tym razem inseminację, ale zaznaczył, że powinnam wziąć nasienie innego dawcy. Kolejne in vitro może również być bez efektów. Czy takie nasienie dawcy jest lepsze jakościowo i są większe szanse na ciążę? Czy w kwocie 2.000zł się "zmieszczę" wliczając w tę cenę leki?

Nie znając Państwa historii choroby, wyników dodatkowych badań oraz nie mając wiedzy o szczegółach dotyczących poprzednich prób zapłodnienia in vitro, nie sposób rozstrzygnąć o szansach powodzenia planowanej próby.

Novum posiada własny bank nasienia; dawcami mogą zostać młodzi mężczyźni (21 – 35 lat), których nasienie jakościowo przewyższa nawet normy ustalone przez Światową Organizację Zdrowia. Dodatkowo każdy dawca spełnia następujące warunki: posiada prawidłowy kariotyp lub własne zdrowe dziecko/dzieci, wykluczono u niego mutację w genie CFTR odpowiedzialną za występowanie mukowiscydozy, jego wywiad nie jest obciążony chorobami genetycznymi, pozytywnie przeszedł badania internistyczne oraz urologiczne, nie posiada nałogów, nie ma chorób infekcyjnych i nie jest ich bezobjawowym nosicielem (dotyczy to takich wirusów, jak HIV, żółtaczki typu B i C). Z tego wynika, że zastosowanie nasienia dawcy powinno dawać większą szansę na ciążę, jeśli w Państwa przypadku niepowodzenie było wynikiem jedynie osłabionych parametrów nasienia męża. Trzeba pamiętać również, że inseminacja, nawet nasieniem dawcy, daje statystycznie mniejsze szanse na ciążę (średnio 10% na cykl) niż zapłodnienie in vitro (średnio 40% na transfer, odsetek ten waha się zależnie od wieku i innych czynników), choć rzeczywiście jest znacznie tańsza. Zagadnienie należałoby przeanalizować z Pani lekarzem prowadzącym, ponieważ może jednocześnie występować szereg czynników, które mają wpływ na niepowodzenie prób in vitro. Osłabionym plemnikom może towarzyszyć dodatkowy problem po stronie partnerki. Tego niestety nie jesteśmy w stanie rozpoznać nie znając Pani badań hormonalnych, oceny rezerwy jajnikowej oraz przebiegu stymulacji, ilości pobranych komórek jajowych, ich dojrzałości, wyglądu zarodków, które podano podczas dotychczasowych prób in vitro. Tak duża redukcja wagi jest niewątpliwym sukcesem i z pewnością wpłynie na poprawę ogólnego stanu zdrowia. Nie wiemy tylko czy nie odbyła się ono zbyt gwałtownie, co nieraz może mieć negatywny wpływ na profil hormonalny ustroju kobiety, a co za tym idzie jakość komórek jajowych i następną ciążę; należałoby po nim odczekać jakiś czas, aby ustrój znalazł nową równowagę.

Koszt samej procedury zapłodnienia metodą in vitro jest uzależniony od jego rodzaju i waha się w granicach 5800 do 8500 zł. Podana kwota obejmuje wizyty lekarskie, badaniaUSG iobligatoryjne badania poziomu hormonów w trakcie stymulacji hormonalnej, punkcję jajników w znieczuleniu ogólnym, zapłodnienie pozaustrojowe wybraną metodą (IVF lub ICSI) oraz transfer zarodków. Należy do niej doliczyć koszty konsultacji lekarskich i dodatkowych badań przed rozpoczęciem terapii, a także leków hormonalnych stosowanych do stymulacji oraz opłaty związane z ewentualnym mrożeniem zarodków bądź komórek jajowych.

Koszt inseminacji nasieniem dawcywaha sięod1200 zł do 2100 zł.

Szczegółowy cennik oferowanych usług i badań wykonywanych w nOvum można otrzymać kontaktując się z konsultantem: konsultant@novum.com.pl

Embriolog nOvum

Powrót do forum